Reklam Alanı

BEBEKLERDE 2. AY AŞISI NEDİR? 2. AY AŞILARI EN GEÇ NE ZAMAN YAPILIR?2. AY AŞILARI NEDİR?

2.Ayda bebeğinizin 3 farklı aşı olması gerekmektedir. Bunlar BCG (Verem aşısı), KPA (Pnömokok aşısı) ve 5’li karma aşı (DaBT-İPA-Hib Karma Aşı; Difteri-Boğmaca-Tetanoz-Hib-Çocuk Felci)’dır

2. AY AŞILARI HANGİLERİDİR?

2. ay aşıları diğer aylarla kıyaslandığında daha yoğun aşı içeren bir aydır. 2. Ayda yapılan:

BCG Aşısı:

BCG aşısı iki ayını doldurmuş bebeklere uygulanır. Bu aşı canlı bakteri aşısı, diğer adıyla aktif aşıdır. Fakat hastalık yapma yeteneği kaybolmuş bakterilerden oluşur. Bebekte bağışıklık için uygulanır. BCG aşısı, küçük yaştaki çocuklar için ölümcül olabilen tüberküloza karşı etkin koruma sağlar. Özellikle henüz bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş olan küçük bebeklerin korunması için önemlidir.

Aşı genellikle sol omuz kasına, tek doz olarak yapılır.

Genelde bebeklerin kolunda ufak bir iz bırakır.

İkinci ayda bağışıklık sisteminin daha iyi yanıt vermesi ve buna karşın istenmeyen etkilerin daha az olması nedeniyle 2. Ayda uygulanmaktadır.

KPA (Pnömokok) Aşısı:

KPA aşısı, pnömokok bakterisinin neden olduğu hastalıklardan korunmak amacıyla yaptırılan bir aşıdır. Pnömokok bakterisinin neden olduğu hastalıklar arasında zatürre, menenjit ve bakteriyemi gibi hastalıklar bulunur.

Ölü bakteri aşısıdır.

Aşı takvimi içinde 2, 4 ve 12. aylarda KPA aşısı uygulanır.

Çoğunlukla bacaktan uygulanmaktadır.

Beşli karma aşı-DaBT Aşısı:

Beşli karma aşı içerisinde; aBDT aşısı, İPA ve Hib aşıları bir arada bulunmaktadır.

Difteri-Boğmaca-Tetanoz-Hib-Çocuk Felci gibi 5 hastalığa karşı etkili, karma, ölü bakteri ve virüs aşısıdır.

2, 4, 6. ve 18. Ayda yapılmaktadır.  Bu aşılar ile birlikte 6. ve 18. ayda olmak üzere 2 kez de ağızdan polio aşısı uygulanmaktadır.

Bacaktan uygulanır.

2.AY AŞISI EN GEÇ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Bebeklerin 2. Ayı doldurduklarında, 2. Ay rutin kontrollerinde aşılarını olmaları gerekir. 3 aşı da aynı anda yapılır.

Vücutta tam bir bağışıklığın sağlanabilmesi ve bebeğin mikroplara karşı açık halde kalmaması için, aşıların önerilen zamanlarda yaptırılması büyük önem taşır. 

2. AY AŞISI NEREDE YAPTIRILIR?

2. ay aşısı bağlı bulunduğunuz aile sağlığı merkezi, sağlık ocağı, devlet hastaneleri ve özel hastanelerde yapılabilmektedir.

Aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz aşıyı yaptırabilirsiniz.

2. AY AŞISI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

2. ay aşılarının ateş gibi bazı ufak yan etkileri olabilmektedir. Fakat bu aşıların hepsi güvenli aşılardır ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca illa aşıdan sonra ateş çıkabilir diye bir kural da yoktur. Bazı bebeklerde ateş de görülmez.

Ateş dışında bebeklerde baş ağrısı, kas ağrısı ve iştahsızlık aşılardan sonra görülebilir.2 aylık ufak bebekler, bu şikayetlerini huzursuzluk ile dışa vururlar. Bu huzursuzluk uykusuzluk ve mızmızlanma yapabilir.

Uygulamadan sonra özellikle BCG aşısından sonra ufak kabarcık şeklinde bir şişlik görülebilir. Bu kabarcık patlayabilir ve iz bırakabilir. Ancak izsiz iyileşme de görülmektedir. Bu şişlik çoğu zaman kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda koltuk altı ve boyundaki lenf bezleri şişebilir. Yan etkilerde kendiliğinden düzelme görülmezse hekime başvurmakta fayda vardır.

Bu etkileri geçici olduğundan ve bu aşılar bebeğe zarar vermediğinden mutlaka yaptırılmalıdır. Doktorunuza danışarak ağrı kesici ateş düşürücülerden yararlanılabilir.

2. AY AŞISINDAN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ŞEYLER NELERDİR?

Genelde aşılardan sonra banyo yaptırılabilir. Ama 2. Ayda yapılan BCG aşısında sonra asla bebek 48-72 saat banyo yaptırılmamalıdır.

Aşı yapılan yerin üzerine, masaja, herhangi bir ilaç sürülmesine veya bu yerin kapalı tutulmasına gerek yoktur.

Ateş olmadan ateş düşürücü vermenize gerek yoktur.

Beslenme rutininiz aynen devam edebilir. Aşıdan hemen sonra bebeğinizi emzirebilirsiniz.

AŞI SONRASI BEBEĞİN UYKUSUNDA BİR DEĞİŞİKLİK OLUR MU?

Bazı bebeklerde aşının verdiği hafif rahatsızlıklardan dolayı huzursuzluk ve uykuya zor dalma görülürken bazı bebeklerde ise aşıdan sonra halsizlik ve kas ağrısına bağlı bebeklerde fazla uyuklama olabilir. Ama bu bebekler uyandırılabilir ve beslenmeye normal olarak devam ederler.

AŞIYA GİTMEDEN BEBEĞE ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ VERMEK DOĞRU MU?

Her aşı her bebekte aynı etkiyi göstermeyebilir. Bebek aşı olduktan sonra gözlemleyerek ateş düşürücü vermek daha doğru olacaktır.Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz