Reklam Alanı

İDRARDA GEBELİK TESTİ NEDİR? İDRARDA HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?Hamilelik günümüzde artık evinizde bile saptanabilecek duruma gelmiştir. Evde uygulanan hamilelik testlerinin işleyişi, hamilelik kiti çubuğu ile idrarda Beta hCG hormonunu tespit etmek üzerinedir. Hamilelik ile birlikte yoğun olarak salgılanan bu hormon, evde gebelik testi aracılığıyla tespit edilebilir. Bu hormonun varlığı, hamileliğin habercisidir.

İDRARDA GEBELİK TESTİ NEDİR?

Kanda ß-HCG belli bir seviyeye ulaştığında idrarda belirmeye başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar. İdrarla yapılan gebelik testlerinin esası bu ß-HCG'nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Piyasada bir çok çeşit gebelik testi vardır. Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır.

İdrarınızdan aldığı bir miktar örnekte hCG oranına bakan ve yeterli ise size bir işaretle genelde çift çizgi veya artı işareti ile bilgi veren kitlerden kullanarak idrarda gebelik testi yapabilirsiniz. 

BÜTÜN TESTLER AYNI HASSASİYETTE MİDİR?

Günümüzde idrar testleri oldukça hassas hale gelmiştir ve hatta yeni geliştirilen "Erken Gebelik Testleri" adet gecikmesi olmadan bir iki gün önce bile sonuç verebilmektedir.​ Piyasadaki testlerin birbirinden farklılığı idrardaki farklı seviyelerdeki Beta Hcg düzeyinin tanınmasıdır.

Hassas bir test idrarda gebeliğin en erken dönemlerindeki düşük seviyedeki ß-HCG'yi tanıyabilirken, hassas olmayan testler gebelik biraz daha ilerleyip idrardaki seviye yükseldiğinde, yani daha geç bir dönemde gebeliği tanıyabilirler.  

İdrar testlerinde genelde pozitif sonuç alındığında hata oranı oldukça düşüktür. Ancak negatif sonucu veren testin bir süre sonra tekrarlanması uygundur.

İDRARDA GEBELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Bu kadının adet düzenine göre değişir. Düzenli adet görenlerde döllenmeden 2 hafta sonra yani beklenen adet tarihinden 1-2 gün sonra test pozitif olacaktır. Düzenli adet görmeyenlerde bu süre uzayabilir.

Günümüzde kullanılan ev tipi testlerin duyarlılığı yüksektir. Düzenli adet görenlerde beklenen adet kanamasından 5 gün önceye kadar sonuç verebilir. Ancak teknik hatalar ve adet döngüsündeki değişiklikler sebebiyle hatalı sonuç verme olasılığı yüksektir. Bu yüzden adet gününüzün geçmesini beklemek daha doğru olacaktır. Erken gebelik testleri ile ise adet tarihinden 1-2 gün önce test yapabilirsiniz.

HAMİLELİK TESTİ KESİN SONUÇ VERİR Mİ? ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR? HAMİLELİK TESTİ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

İdrarla gebelik testlerinin sonuç pozitif ise yanılma oranı çok azdır. Burada yanılmanın söz konusu olması aşağıdaki etkenlere bağlıdır:

  • Testi ne zaman yaptığınıza göre testin yanılma olasılığı ortaya çıkabilir. 
  • Testi, periyodunuzun gecikmesinden en az bir hafta sonra yapın. Daha erken yaparsanız yeterli hCG seviyesine ulaşılamadığı için gebe olsanız bile sonuç negatif çıkabilir.
  • Testi yaptığınız saat de önemlidir. Çok büyük bir fark yaratmasa da sabah saatlerindeki yani uyanınca ilk idrar, her zaman çok daha iyi sonuç verir. 
  • İdrar testi kitlerinde son kullanma tarihi geçmiş ya da yaklaşmışsa sonuç yanlış çıkabilir. Çünkü burada hCG seviyesini belirleyen kimyasal bozulmuş olabilir. 
  • Çok aşırı miktarda su içtiğinizde idrar hCG seviyesini saptamak zorlaşabilir. Özellikle de henüz yeterli miktara ulaşmadığı çok erken evrelerde, böyle bir durum söz konusu olabiliyor. 
  • Farklı bir sebeple hCG içeren fertilite ilaçları alıyorsanız kanınızda hCG çıkacağı için gebe değilseniz bile test pozitif çıkabilir. 

İDRARDA HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Gebelik testi, idrar örneğiyle yapılmaktadır. İdrarda bakılan gebelik testi, sabah ilk idrardan yapıldığı sonucun güvenilir çıkma olasılığı daha yüksektir. Evde gebelik testi yapan anne adayları streil bir kaba idrarını yapmalıdır.

İdrar yaparken akan idrar ya da kaba konan idrara test çubuğunun 5 sn kadar temas etmesi gerekir. Sonrasında 3 dk. beklenir ve testin göstergesinde çizgi çıkması beklenir.

GEBELİK TESTİNİN SONUCU NASIL YORUMLANIR?

 

Gebelik testinin sonucu renk değişimini gösteren çizginin varlığına göre ortaya ortaya çıkar.

Tek çizgi çıktı: Bu durum hamile olmadığınızı gösterir. Eğer sonuç sizi tatmin etmediyse kan testi yaptırabilirsiniz.

Çift çizgi çıktı: Eğer iki çizgi görürseniz bu hamileliğin başladığını gösterir. Tebrikler!

Silik çizgi çıktı: Bir gebelik testinin pozitif sonuç vermesinin tek yolu, vücudunda HCG hormonunun bulunmasıdır. Bu hormon ise sadece hamile olunan durumda vücutta bulunur. Bu sebeple hamilelik testi sonucunda silik çizgi dahi görüldüyse, hamile olduğunuz anlamına gelir.

Evde yapılan gebelik testlerinde yanılma payı olabilir, bu nedenle kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurması önerilir.

HAMİLE OLMADIĞIM HALDE İDRARDA GEBELİK TESTİ POZİTİF ÇIKAR MI?

Düşük de olsa böyle bir ihtimal var. Ancak bunun tek açıklaması, hCG içeren fertilite ilaçları alıyor olmanız olabilir. Çünkü test bozuk olduğunda genellikle yanlış negatif sonuç verir ama yanlış pozitif sonuç vermez. Çünkü hCG seviyesini saptama yeteneğini kaybeder. 

NORMAL GEBELİK TESTİ İLE ERKEN GEBELİK TESTİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Erken hamilelik testleri, tıpkı diğer hamilelik testleri gibi vücuttaki hCG hormonunun seviyesini ölçerek gebeliği tespit eder. Bu hormon, hamile olmayan kadınlarda bir miktar bulunur.

Hamile olmayan kadınlarda bulunan miktar 5-10mlU/ml arasındadır.

Erken gebelik testleri ise bu miktarın biraz üzerindeki hormon artışını bile tespit edebilecek kadar hassastırlar. Diğer gebelik testlerinde adet olunması gereken ilk gün bile gebelik tespit edilemeyebilirken, erken gebelik testlerinde kolayca tespit edilebilir.

Bu testleri üreten firmaların yaptığı araştırmalar sonucunda hamile kadınların %70’inden fazlasında hCG hormonu değeri, olunması gereken adet gününden 4 veya 5 gün önce testin ölçebileceği kadar yükselebilmektedir. Ancak, beklenen adet tarihinizden en fazla 5 gün önce bu testi yaptınız ve negatif çıktıysa bu durum %100 gebe olmadığınızı göstermez. Doğru sonuç için birkaç gün daha bekleyip testi yinelemek gerekir.

İDRARDA GEBELİK TESTİ YAPMAK İÇİN ADET GÜNÜNÜZÜ BEKLEYİN

Erken yapılan testler gebelik bekleyen kişilerde olumsuz psikoloji yaratabilmektedir. Beklenen adet gününe kadar büyük bir umutla üst üste yapılan testler sonucunda negatif sonuç görmek, adet olmayı bekleyip hamile olmadığını farketmekten daha yıpratıcı olabilmektedir. Bu nedenle erken gebelik testi yapmadan önce bu detayı göz ardı etmemek gerekir.

Erken yapılan testlerde negatif sonuç her zaman kesin sonuç değildir. Bunun sebebi, döllenmenin düşündüğünüz tarihten daha geç olabilmesidir.

Aynı zamanda gebelik hormonu herkeste aynı düzeyde artış göstermeyebilir. Bu nedenle negatif sonuçlarda birkaç gün sonra test yenilenebilir.

GEBELİK TESTİM POZİTİF ÇIKTI AMA ADET OLDUM

Böyle bir durumla karşılaştıysanız kimyasal bir gebelik geçirmiş olabilirsiniz.

BAKINIZ: KİMYASAL GEBELİK NEDİR?

GEBELİK TESTİ ÖNCE NEGATİF, SONRA POZİTİF ÇIKTI!

Hamilelik testi sonucu önce negatif sonra pozitif çıkmışsa, ilk yaptığınız testi yapmanız gereken zamandan önce yapmış olabilirsiniz. Testi yaptığınız sırada, HCG hormonunun salgılanmaya başlamamış olması nedeni ile ilk yaptığınız test negatif, sonraki testte ise hormon salgılanmaya başladığı için sonucunuz pozitif çıkmış olabilir. Bu durum hamile olduğunuzu gösterir.

HAMİLELİK TESTİ NEGATİF ÇIKTI AMA KENDİMİ HAMİLE GİBİ HİSSEDİYORUM!

Hamilelik test sonucu negatif ise ve siz hamile olduğunu düşünüyorsanız testi tekrarlayabilir birkaç gün sonra tekrar deneyebilir ya da kesin sonuç için kan testi yaptırabilirsiniz.

HAMİLELİK TESTİ FİYATLARI NE KADAR?

Hamilelik testi fiyatları markalara göre değişiklik gösterse de ücretler ortalama 4,5 TL'den başlamaktadır.

GEBELİK TESTİ POZİTİFSE NE YAPILMALIDIR?

Gebeliği gösteren beta HCG hormonunun pozitif olduğunu gösterir. Sağlıklı bir gebelik olduğunun tespiti için ultrason ile gebelik kesesi görülmelidir. O yüzden pozitif sonucu gördükten sonra sağlık kuruluşuna başvurmak doğru olacaktır.
Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz