Reklam Alanı

HAMİLELİKTE YÜRÜYÜŞ DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIR MI?Yürüyüş bir çok zahmetli planlama ve ekipman gerektirmediği için özellikle gebelik sürecinde yapılması en kolay ve rahat egzersiz çeşididir. Doktorunuz herhangi bir riskli durumdan bahsetmediyse ve kesin bir yatak istirahatı vermediyse yapılabilecek en rahat spor yürüyüştür.

HAMİLELİKTE YÜRÜYÜŞÜN FAYDALARI NELERDİR?

Düzenli yürümenin annenin iyilik duygusunu arttırdığı ve fiziksel yakınmaları azalttığı ileri sürülmektedir. Bununla birlikte bebeğin doğum ağırlığını arttırdığı yolunda çalışma raporları da bulunmaktadır. Anne adayları gebelik sürecinde görülme olasılığı yüksek olan bel, sırt ve boyun ağrılarından büyük ölçüde spor yaparak kurtulabilirler. Bu da en basit yoldan yürüyüşle sağlanabilir.

Ayrıca;

 • Gebelikte kendinizi fiziksel olarak daha güçlü ve aktif hissetmenizi sağlar. Ayrıca kendinizi daha fit hissedersiniz.
 • Psikolojik olarak da daha huzurlu ve rahat hissetmenizi sağlar. Yürüyüş sırasında salgılanan endorfin hormonu sayesinde daha mutlu hissedersiniz.
 • Gebelik boyunca aşırı kilo alınmasına engel olur. Ayrıca vücut ağırlığının ideal seviyede olması gebelik diyabetinin görülme riskini de ortadan kaldırmaktadır.
 • Vücut şeklinin ve formunun korunmasını sağlar vücutta fazla yağ birikmesine engel olur. Doğumdan sonra daha kolay kilo verilir.
 • Preeklampsi riskini de büyük ölçüde azaltmaktadır.

HAMİLELİKTE YÜRÜYÜŞ YAPMAK NORMAL DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIR MI?

Hamileliği boyunca yürüyüş yapan anne adaylarında gerçekleşen normal doğum oranı yürüyüş yapmayan anne adaylarına göre daha fazladır. Yürüyüş ile kalça kaslarının güçlenmesi ve vücut esnekliğinin sağlanması sayesinde normal doğum olasılığı daha da artmaktadır.

HAMİLELİKTE YÜRÜYÜŞE NE ZAMAN BAŞLANMALIDIR?

Gebeler için riskli dönem olan 3 ayı doldurduktan sonra düzenli yürüyüş yapmak çok faydalıdır. Düşük riski, kanama ve erken doğum riski yoksa ve önceden egzersiz yapan biriyseniz gebeliğin ilk aylarında da yürüyüşe başlanabilir. Mutlaka önce doktorunuza danışmalısınız.

HAMİLELİKTE NE KADAR YÜRÜYÜŞ YAPABİLİRİM?

Haftada 3-4 gün yürüyüş yapılabilir. İki üç gün yürüdükten sona bir gün ara vererek dinlenilmelidir. Yürüyüş 20-30 dakika sürebilir.

Üçüncü trimesterinize yani son üç aylık döneminize kadar ve hatta kendinizi rahat hissettiğiniz sürece yürümeye devam edebilirsiniz.

HAMİLELİKTE YÜRÜYÜŞ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

 • Hamilelikte hangi egzersiz olursa olsun ilk işiniz doktorunuza danışmak olmalıdır. Doktorunuz düşük riski ya da herhangi bir sebepten dolayı dinlenmenizi tavsiye ettiyse yürüyüşe başlamak için doktorunuzdan onay almayı beklemeniz gerekmektedir.
 • Anne adayları mutlaka rahat hissettikleri tempoda yürümelidir. Eğer uzun süredir egzersiz yapmadıysanız, hafif tempoda ve günde 5 dakika süre ile başlayıp, her hafta günde 5'er dakika uzatarak toplam günde 30 dakikaya ulaşmayı hedefleyin.
 • Çok fazla terlememeli ve çok fazla ısınmamalıdır. Aşırı ısının karın bölgesinde kasılmalara sebebiyet verebileceğini unutmamalıdır. Ateşliyken ya da aşırı sıcak, nemli havada egzersizden kaçının.
 • Yürüyüş saatlerinin iyi ayarlanmasına özellikle çok dikkat edilmelidir. Mevsim şartlarına uygun olarak saat dilimi belirlenmelidir. Yaz günlerinde güneşin dik geldiği saatlerde yürüyüş yapmamalıdır. En ideali sabah saatlerinde yürüyüş yapmaktır.
 • Hamilelikte yürüyüş yapacak anne adaylarının rahat bir spor ayakkabısı temin etmeleri çok önemlidir. Ayak sağlığını destekleyen yürüyüş ayakkabısıyla yürünmelidir.
 • Yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise giyilen kıyafetlerdir. Anne adayı yürüyüş yaparken vücudunu sıkmayan, içinde rahatça hareket edebildiği giysiler giymelidir. 
 • Kaybedilen suyun tekrardan alımı için mutlaka yanlarında bir şişe su bulundurmalıdır.
 • Dengeyi bozacak yerlerde yürümemelidir. Yürüyüşün yapıldığı yolun güvenli ve düz olmasına dikkat edilmelidir. İnişli ve çıkışlar yollar, gebe anne adayları için uygun değildir.
 • Yürüyüş yaparken anne adayı geriye doğru eğilme eğiliminde olmamalıdır. Dik bir şekilde, kambur olmadan yürümelidir. Yürüme sırasında karşıya bakmaya dikkat etmelidir. 
 • Yürüyüş sırasında anne adayı burnundan nefes almalı ve ağzından vermelidir. Yürüyüş sırasında anne adayı rahat hissetmelidir. Şayet yorulma söz konusu ise hafif esneme hareketleri ile vücut rahatlatılmalıdır.

 

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz