Reklam Alanı

HAMİLELİKTE MİDE YANMASI(EKŞİMESİ) NEDEN OLUR, NASIL GEÇER?Mide yanması, hamile kadınlarda yaygın olarak görülen bir semptomdur ve anne adaylarının % 40-80’inde görülebilir. Daha önce hayatında reflü ya da mide yanması şikâyeti olmayanlar hamilelikte bu durumu yaşayabilir. Buna gebelik reflüsü denilmektedir.

HAMİLELİKTE MİDE YANMASI NEDEN OLUR?

Hamilelik sırasında mide ekşimesi ve asitliği vücudunuzdaki hormonal ve fiziksel değişikliklerden kaynaklanır. 

Hamilelik sırasında, plasenta, rahmin düz kaslarını gevşeten hormon progesteronunu üretir. Bu hormon aynı zamanda yemek borusunu mideden ayıran ve gastrik asitlerin boruyu geri çekmesini sağlayan valfi de rahatlatır. Bu hormonlar vücudun sindirim sitemi dahil düz kas dokusunu gevşetme etkisi yapar. Bu yüzden yiyecekler sindirim sisteminizde çok yavaş hareket ederek hazımsızlığa neden olur. Bu durum asitliğe neden olur. Bu, mide ekşimesi olarak bilinen rahatsız edici yanma hissine neden olan şeydir.

Bu aslında hamile bir kadın için çok rahatsızlık verici olsa da aslında bebek için faydalıdır. Yiyeceklerin yavaş hareket etmesi besinlerin daha iyi emilmesini sağlayarak bebeğinize daha iyi geçmesini sağlamaktadır.

HAMİLELİKTE MİDE YANMASI NE ZAMAN BAŞLAR?

Mide yanması genellikle ikinci trimesterin sonuna doğru veya üçüncü trimesterde ortaya çıkar ve mide yanması sıklığı ve şiddeti artabilir.

HAMİLELİKTE MİDE YANMASI NE ZAMAN GEÇER?

Genelde 2. Trimesterde başlayan mide yanması şikâyeti maalesef doğuma kadar devam eder.  Özellikle hamileliğin son haftalarında mide daha kramplıdır. Büyüyen çocuk mideye gittikçe daha fazla baskı yapar ve bu da mide içeriğini yukarı doğru sıkıştırır. Hamilelikte mide yanmasını tamamen ortadan kaldırmak pek mümkün değildir; sadece mide yanmasını hafifletecek öneriler uygulanabilir.

HAMİLELİKTE MİDE YANMASI NASIL GEÇER, NASIL HAFİFLETİLİR?

1. Az yiyin

Mide yanmasından kurtulmak istiyorsanız, günde 3 öğün yerine sık sık küçük öğünler yemeli ve miktarı azaltmalısınız.

2. Yavaş olun

Çok hızlı yediğimiz zaman yiyeceklerle birlikte hava da yutarız. Ayrıca hızlı yendiği zaman lokmalar tam çiğnenmediği için hazmetmek zor olur. Gevşemeye ve yediğinizden zevk almaya çalışın. Bu aynı zamanda aşırı yemenizin de önüne geçer.

3. Yemek yerken sıvı tüketmeyin

Su ve süt gibi sıvıları öğün arasında tüketmeye çalışın. Yemek yerken sıvıları yudumlayarak tüketin. Yiyeceklerinizin sıvıyla karışması mideyi şişirerek hazımsızlığı arttırır.

4. Öğünlerden sonra yatmayın

Yemeklerden sonra, hafif bir yürüyüş, ufak tefek ev işleri veya dik durarak kitap okumak iyi bir seçenektir. Kesinlikle yatmayın, uzanmayın.

5. Kesinlikle yatmadan önce yemek yemeyin

Yatmadan hemen önce yenen kuvvetli bir öğün mide yanmasına davetiye çıkarır. Yatmadan 3 saat önce yemek yemenin sonlanması gerekir. Sıvı alımını da bir iki saat önce kesmek gerekir.

6. Yatarken başınız yukarıda olsun

Uyurken başınız, göğsün üst bölümünden daha yukarda bir seviyede olsun. Daha yüksek yastıklar vücudunuzun üst kısmını hafif yukarıda tutarak, mide asidinin yukarı çıkmasına engel olur.

7. Midenize kötü geleni tanıyın

Kişiden kişiye değişmekle beraber limon, kahve, çikolata mide yanmasını davet eder. Baharatlı gıdalar, kızartılmış yiyecekler işlenmiş et ürünleri de mide yanmasını tetikleyebilir.

8. Rahat kıyafetler giyin

Göbek ve bel çevresini sıkan kıyafetler basınç artışıyla reflünüzü azdıracaktır. Üzerinize uygun ve rahat kesimli giysiler bu soruna neden olmaz.

9.Dik durun

Mide suyunun yemek borusuna doğru çıkması dik pozisyonda zordur. Eğilirken belinizi değil dizlerinizi bükün. Başınız aşağı doğru gidince mide yanması ihtimaliniz artar.

10. Zencefil ve süt tüketin

Bir bardak soğuk süt ya da bir bardak yoğurt, mide ekşimesi ve asitliği için iyi bir çözümdür. Bir bardak papatya veya zencefil çayı da yardımcı olabilir.

11.Stresten uzak durun

Stres mide yanmasını tetikleyebilir. Bunun için yoga meditasyon gibi alternatif tıptan da faydalanabilirsiniz.

12. Anti asitlerden faydalanabilirsiniz

Çoğu anti asit gebelikte güvenli kabul edilir. Anti asitler, mide ekşimesi olan gebe kadınlarda yüzde 50 oranında semptomları hafifletmede etkilidir. Bununla birlikte, gebelikte sodyum bikarbonat veya magnezyum trisilikat içeren antiasitler önerilmemektedir. Hamilelikte ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

13.Şekersiz sakız çiğneyin

Tükürük asidin seyrelmesine yardımcı olur, bu nedenle yemekten sonra ürettiğiniz tükürük miktarını artırmak, asit üretimini önlemeye yardımcı olmanın harika bir yoludur. Mide yanmasını azaltmak için 30 dakika sakız çiğnemeyi deneyin.

MİDE YANMASINA İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR?

Lifli yiyecekler

Lifli yiyecekler sizi tok hissettirir. Böylece aşırı yemek yeme olasılığınız azalır, bu durum da mide ekşimesi şikayetinin azalmasına katkıda bulunabilir. Bazı yüksek lif içeren gıdalar şunlardır:

 • Yulaf ezmesi, kuskus ve esmer pirinç gibi tam tahıllar
 • Tatlı patates, havuç ve pancar gibi sebzeler
 • Kuşkonmaz, brokoli ve yeşil fasulye gibi yeşil sebzeler
 • Bezelye, enginar, bakla

Alkali yiyecekler

Düşük pH'a sahip olan besinler asidiktir ve reflüye neden olma olasılığı daha yüksektir. Daha yüksek pH'a sahip olanlar alkalidir ve güçlü mide asidinin dengelenmesine yardımcı olabilir. Alkali yiyecekler şunları içerir:

 • Muz mide yanmasına birebirdir.
 • Kavun
 • Karnabahar
 • Rezene
 • Fındık

Su içeren besinler

Su içeren besinler mide asidini seyreltebilir ve zayıflatabilir. Tüketilmesi önerilen su deposu bazı besinler şunlardır:

 • Kereviz
 • Salatalık
 • Marul
 • Karpuz
 • Et suyu bazlı çorbalar
 • Bitki çayı

MİDE YANMASI BEBEĞİN SAÇLARI MI ÇIKIYOR DEMEKTİR?

Yaygın inanışa göre halk arasında mide kaynaması bebeğin çok saçlı olacağı anlamına gelir. Bunun tıbbi olarak bir kanıtı olmasa da; fetüsün saçlarının çıkmasından sorumlu hormonla mide kaynamasına sebep olan hormon aynı olduğundan bu durum mümkün olabilir. Yani ne kadar mide kaynaması o kadar bol saçlı bebek inanışı belki de doğru olabilir.

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz