Reklam Alanı

HAMİLELİKTE KEGEL EGZERSİZİ NEDİR, NORMAL DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIR MI?Pelvik kaslar; rahim mesane ve bağırsakları tutan kaslardır, bebeğin dışarı çıkabilmesi için esner durumdadırlar. Kegel egzersizi ise pelvik taban kaslarını ve vajinal kasları güçlendiren bir egzersiz çeşididir.

KEGEL EGZERSİZİ NE İŞE YARAR?

Kegel egzersizi kadınlarda, pelvik taban kaslarının güçlenmesinde oldukça önemli bir rol oynar. Bu kaslar;

*Normal doğumda,
*İdrar yapma fonksiyonda,
*Dışkılama işlevinde önemli işlevlere sahiptir.

Bu egzersizler; idrar kaçırma problemlerinin tedavisinde, mesane, rahim ve bağırsak sarkmalarının önlenmesinde, hamilelerin normal doğuma hazırlanmasında, doğum sonrasında vajinanın eski sıkılığına dönmesinde etkilidir.

Kegel egzersizi normal doğumda kesiyi engelliyor!

Gebelik sırasında meydana gelen mekanik veya hormonal etkiler pelvik desteği olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıca doğumdan sonra da geri dönüşsüz etkileri kalıcı olabilmektedir. Normal doğum sonrası görülen idrar kaçırma problemleri, mesane ve rahim sarkması gibi problemler pelvik kasların hasar almasıyla ilgilidir.

Ayrıca kegel egzersizleri; doğum sırasında epizyotomi(kesi) gerekmesini ya da yırtılmayı önleyebilir. Hamileliğiniz boyunca kegel egzersizlerini yapar ve öğrenirseniz doğumdan sonra vajina da eski haline daha çabuk dönecektir.

KEGEL EGZERSİZİ HAMİLELİKTE NE ZAMAN YAPILIR?

  • Kegel egzersizlerine 20. gebelik haftasında başlanır.

 

  • Olumlu etkiler 4-6 haftada görülmeye başlar.

 

  • İstenilen sonuçlar 3-6 ayda alınır.

 

  • Pelvik taban kas gücünü korumak için uzun süre devam edilmelidir

KEGEL EGZERSİZİ NASIL YAPILIR?

Kegel egzersizi aklınıza gelebilecek her yerde yapılabilir. Evde, işte, otobüs beklerken, yatarken, film izlerken yapılabilir. Kegel egzersizinde püf nokta doğru kasların çalıştırılması ve kegel hareketlerinin düzenli olarak yapılmasıdır.

1.Öncelikle mesanenizi boşaltın; dolu mesaneyle bu egzersizleri yapmak zor olabilir.

2. Vajina ve anüs çevresindeki kasları idrar akışını durdurmaya çalışıyor olsanız yapacağınız şekilde kasılı 5-10 saniye kasılı tutun. Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi kalçanızı yukarı kaldırarak da yapabilir ya da oturup veya uzanarak da yapabilirsiniz.

3.Yavaşça bırakın ve tekrarlayın. Tekrar 3-5 saniye gevşek bırakın.

4. Bunu günde 3 kez 20’şer defa yapın.

5.Zamanla günde 30-40 kere yapmaya başlayın.

6.Kegel egzersizlerini yaparken nefes tutulmamalı, rahatça soluk alınıp verilmelidir. 

Pelvik kaslarını tanıyan kadınlar; bu kaslara sık- gevşet, tut- bırak şeklindeki hareketlerle kullanmalıdır. Örneğin kasların 3 saniye kasılması ardından da 3 saniye bırakılması güzel bir egzersiz olabilir. Egzersizleri yaparken karın, uyluk ya da kalça kasları kasılmamalıdır. 

PELVİK TABAN KASLARININ DOĞRU ÇALIŞTIRDIĞIMI NASIL ANLARIM?

  • İdrar yaparken istediğiniz an idrar yapmayı durdurabilirsiniz. İşte idrar yapmayı durduran kaslar pelvik taban kaslarıdır. Pelvik kasları tanımaya yardımcı olan idrar akışını durdurma yöntemi bir alışkanlık haline gelmemelidir. Bu hareketin sık sık tekrarlaması idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilir.
  • Gaz yapma ihtiyacınız olduğunda ama yapmamanız gereken ortamdayken gaz yapmayı engellediğiniz kaslar pelvik taban kaslardır.

Artık pelvik taban kaslarınızı tespit ettiğinize göre, onları kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Kegel egzersizlerini herhangi bir pozisyonda yapmaya başlayabilirsiniz.

KEGEL EGZERSİZLERİ SONUÇLARINI NE ZAMAN GÖSTERİR?

Egzersizleri düzenli olarak uygulayan birçok kadın 4-6 hafta sonra düzenli olarak sonuçları (örneğin idrar kaçırmada azalma gibi) görür.

İki hafta sonra egzersizin fizyolojik etkileri ortaya çıkmaya başlar, 6-8 hartada şikâyet azalır, 3 ya da 6 ayda da düzelme olur.

KEGEL EGZERSİZLERİNE DOĞUM SONRASI DA DEVAM ETMELİ MİYİM?

Evet. Doğum sonrası pelvik kas egzersizlerine doğumdan 24 saat sonra başlanır ve en az

6 hafta devam etmelisiniz. Normal doğum sonrası görülen idrar kaçırma problemleri, mesane ve rahim sarkması gibi problemler düzenli kegel egzersizleriyle büyük oranda azalmaktadır. Ayrıca doğum sonrası vajinanın eski sıkılığına dönmesi için de çok faydalıdır.

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz