Reklam Alanı

HAMİLELİKTE KAHVE VE ÇAY TÜKETMEK ZARARLI MIDIR?



Hamilelikte tüketilen yiyecek ve içeceklere oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Dikkat edilmesi ve ölçüsü kaçırılmaması gereken maddelerin başında kafein geliyor. Özellikle kahve ve çayda bol miktarda yer alan kafeinin kullanımı hamilelik dönemi boyunca sınırlandırılmalıdır. Aşırı olmayan kafein tüketiminin bilimsel olarak kanıtlanmış bir zararı yokken, fazla tüketilmesini, düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve ölü doğumla ilişkilendiren çalışmalar mevcuttur.

HAMİLELİKTE KAFEİN METABOLİZMASI

Gebelik dönemlerinde de anne adayları tarafından kafein tüketimi, bilerek veya bilmeyerek içecekler, yiyecekler aracılığıyla alınmaktadır. Kafein içeceklerle alındığında hızla vücuda geçmekte ve plasenta aracılığı ile bebeğe gitmektedir. Kafein çok hızlı bir şekilde plasenta aracılığı ile fetüsün dolaşımına katılmaktadır. Fetüsün yeterli enzim sistemleri gelişmediği için kafein metabolizması çok uzun süre almaktadır. Sağlıklı bir erişkinde yarı ömrü 3-4 saat olan kafeinin gebelikte yarı ömrü 9-11 saate kadar çıkmaktadır. Kafein 200 mg'ı geçtiği zaman bebeğin plasentası yani eşindeki kan akımı yüzde 25 düşer. 

Anne adayının sahip olduğu kafein yıkımını sağlayan metabolizma, bebek ve plasentasında bulunmamaktadır. Bu yüzden de yıkımı sağlanamayan kafein, bebekte daha yüksek düzeylerde bulunabilmektedir.  Kafein sadece kahvede bulunmaz. Çay, kola, kakao ve çikolatada da kafein olduğunu unutmayın.

200 mg’ DAN FAZLA KAFEİN BEBEK İÇİN ZARARLI

Yapılan araştırmalara göre hamilelik dönemi boyunca günde 200 mg’a adar alınan kafeinin bebeğe zararı yoktur. 

Gebelik esnasında 300 mg/gün üzerinde kafein tüketiminin gelişme geriliği ve düşük doğum ağırlığı oluşturduğuna dair yapılmış çalışmalar bulunmaktadır. 5200 gebe kadınla yapmış ve gebeliğinde sık kahve içenlerin bebeklerinin düşük doğum ağırlığı açısından risk grubu oldukları tespit edilmiştir.

Yani günde en fazla 2 bardak kahve içilmelidir. Çayda ise kafein miktarı kahvenin yarısı olduğuna göre günde 3-4 bardak çay içmemin bebeğe bir zararı yoktur.

KAHVE VE ÇAY ÇEŞİTLERİNDEKİ KAFEİN MİKTARI:

• 1 fincan filtre kahve: 135-200 mg
• 1 fincan espresso : 100 mg
• 1 fincan cappuccino: 100 mg
• 150 cc hazır kahve : 60 mg
• 1 fincan Türk kahvesi : 60 mg
• 150 cc Dekafeine (kafeini alınmış) kahve : 5 mg
• 1 fincan siyah çay: 40 mg
• 1 fincan yeşil çay: 20 mg

KAFEİN DEMİR VE KALSİYUM EMİLİMİNİ DE AZALTIYOR

Yemeklerden hemen sonra alınan kafein bağırsaklardan demir emilimini azaltır. Kafein gebelikte demir emilimini %40’lara varan ölçülerde bozmaktadır.  Bu da hamilelikte artan demir ihtiyacı için olumsuz bir durumdur.  Anne adayında çarpıntı yapan kafein bebeği de etkiler. Bebekte de kalp atımında ve solunumda artışa, ritim bozukluklarına neden olabilir.

Araştırmalara göre; kafein, idrarla kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi minerallerin atımını da attırıyor. Ayrıca kafein kalsiyum emilimini de azalttığı için bebeğin iskelet sistemi üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır.

HAMİLELİKTE KAHVE DEĞİL, ÇAY İÇEBİLİR MİYİM?

Çayda da kahve kadar olmasa da kafein bulunmaktadır. Günde 3 bardak çaydan fazlası da zararlıdır. Hamilelik döneminde sadece açık ve limonlu çay tüketilebilir. Çay da demir emilimini engellediği için günde 2 bardak çay içilmesi yeterlidir.

KAHVE VE ÇAY HAMİLELİKTE UYKUSUZLUĞU DA TETİKLİYOR

Hamilelikte artan vücut ağırlığı, hamileliğin getirdiği ağrılar vb. nedenlerden dolayı uyumak zaten çok zordur. Akşam yemeğinden sonra içilen çay ve kahve de uykusuzluğu daha da arttırmaktadır. Uyarıcı etkisi bulunan kafein bileşeni, geç saatlerde tüketildiği takdirde uyku problemlerine yol açarak hayat kalitesini büyük oranda düşürür. Tüm bu noktalar göz önünde bulundurulduğunda çay ve kahve tüketimi için mümkünse sabah saatlerinin tercih edilmesi, geç saatlerde kafeinli içecek tüketiminden kaçınılması gerekir. 



Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz