Reklam Alanı

HAMİLELİKTE BEBEĞİN KALBİNDE PARLAKLIK (BEYAZ LEKE) NE ANLAMA GELİR?BEBEKTE KALPTE PARLAKLIK (HİPEREKOJENİK KARDİYAK) NEDİR?

Hamilelik sırasında anne karnındaki bebeğin kalbinde parlaklık veya beyaz leke olması, ultrason muayenelerinde sık rastlanan bir durumdur. Halk arasında kalpte kireçlenme olarak da geçmektedir. Gebeliklerin % 4 ünde görülürken, trizomi 21 ‘li bebeklerin % 12 sinde görülür.

BEBEKTE KALPTE BEYAZ LEKE (PARLAKLIK) NE ZAMAN TESPİT EDİLİR?

Ultrasonda bebekte kalpte parlaklık görülmesi gebeliğin 18. ve 22. haftaları arasında yapılabilecek ultrason incelemelerinde ortaya çıkabilir. Fakat genel olarak 1. Trimester bittikten sonra karşılaşılır.

BEBEKTE KALPTE PARLAKLIK NEDEN OLUR?

Anne karnındaki bebeğin kalbinde, kalp kapakçıklarını tutan ince bağ dokusu bulunur. Bu bazıları daha yoğun olduğu zaman, ultrason muayenesinde bebeğin kalbinde parlaklık ve beyaz nokta görülebilir.  Bu parlaklığın sebebi tamamıyla bilinmiyor. Fakat kalbin içinde kireçlenmenin buna neden olduğu tahmin ediliyor. Bu tür bebeklerin genetiğinde rahatsızlık olasılığı daha azdır.

Normal bebeklerde de sık rastlanan bu durum, down sendromu için hafif risk oluşturabilmektedir.

BEBEKTE KALPTE PARLAKLIK NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Kalpte parlaklık down sendromu belirtisi olabilir ama tek başına down sendromu için büyük risk belirtmez. Down sendromu risk artışı katsayısı, 0,9 ila 1,2 arasında değişir. Normal bebeklerin de % 2-5’inde görülebilmektedir.

Burada en önemli nokta beraberinde bu belirtiye eşlik eden ve bebekte kromozomal hastalığı düşündürecek başka bir bulgu olup olmamasıdır. Eğer ki detaylı inceleme sonunda başka bir bulguya rastlanmazsa genelde bu parlaklığın klinik önemi yoktur. Bu bulgu ayrıca bebekte kalp hastalığı varlığını veya risk artışını göstermez.

Parlaklık sabitse büyümüyorsa, annenin yaşı ileri değilse, ikili ve üçlü tarama testleri normalse, bu durumun Down sendromu için yaptığı risk artışı genelde önemsenmez. Bu nedenle ek bir inceleme yapılması tercih edilmez.

BEBEKTE KALPTE PARLAKLIK KAYBOLUR MU?

Genellikle hamilelikte 14. Haftadan sonra görülmeye başlayan bu lekeler üçüncü trimesterde genelde kendiliğinden yok olmaktadır. Ultrasonda başka bir belirti yoksa bu bulgu tek başına sorun yaratmaz. %90 ‘ı kendiliğinden kaybolmaktadır.

KALPTE PARLAKLIK (BEYAZ LEKE) DOWN SENDROMU BELİRTİSİ Mİ?

Yapılan detaylı inceleme sonucunda bebeğin böbrek kanallarında genişleme, burun kemiğinin az gelişmesi veya olmaması, ense kalınlığının fazla olması vb. ikili testin riskli çıkması gibi bulgular yoksa genelde down sendromu belirtisi değildir. Ama bu bulgulardan bir veya bir kaçı da varsa amniyosentez, cvs gibi tanı yöntemleri gerekebilir.

Bu nedenle bebekte kalp parlaklığı saptandığında düzenli ve sık kontrollere mutlaka gidilmeli ve doktorun önerdiği testler aksatılmadan yaptırılmalıdır.

BEBEKTE KALPTE PARLAKLIĞIN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Hayır. Bebeğin kalbinde beyaz leke saptanırsa bebeğe detaylı usg tetkiki ve testler yapılır. Bunun sonucunda tüm bulgular normalse sadece takiple gebeliğe devam edilir.

BEBEKTE KALPTE PARLAKLIK YA DA BEYAZ LEKE OLMASI KALP HASTALIĞI BELİRTİSİ OLABİLİR Mİ?

Anne karnında bebekte tespit edilen beyaz noktanın kalbin sağlığına etki eden bir rahatsızlığa sebep olduğu yönünde kesin bir bulgu yoktur. Ama doğumdan sonra da mutlaka kontrol edilmelidir.Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz