Reklam Alanı

HAMİLELİKTE ANTİDEPRESAN KULLANILIR MI?Depresyon ilaçları anne karnındaki bebekte bazı sorunlara yol açabilir. Fakat bebek bekleyen bir kadında depresyonda tedavi edilmeden bırakılması, ilacın yan etkilerinden daha fazla zarar verebilir.

ESKİDEN KULLANDIĞIM ANTİDEPRESANLARIMA DEVAM EDEBİLİR MİYİM?

Hayır.  İlaç kullanımının bu özel dönemde mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir. Plansız hamileliklerde ilaç kullanımı hamileliğin anlaşıldığı andan itibaren yeniden düzenlenmelidir. Bu nedenle kişi düzenli olarak ilaç kullanıyorsa ve hamilelik testi pozitif çıktıysa ilk iş olarak bir doktora gitmeli ve ilaç kullanımını doktor kontrolünde düzenlemelidir.

HAMİLELİKTE ANTİDEPRESAN KULLANILIR MI?

Hamilelikte antidepresan kullanmaya devam etmek veya bırakmaya karar vermek, bir kadının alması gereken en zor kararlardan biridir. Depresyon tedavi edilmezse hem anne hem de bebek üzerinde zararlı etkileri olabilir. Ancak, hamileyken antidepresan kullanmak bebek için problem riskini artırabilir.

İlk 3 ay önemli!

Gebeliğin ilk üç ayında eğer anne adayının fiziksel ve ruhsal durumu elveriyorsa ilaç kullanımının kesilmesi tavsiye edilir. İlk üç aylık dönemde bebeğin organ gelişimi olduğu için bu dönem çok önemlidir. Fakat panik atak, kişinin kendine zarar verme düşüncesi ya da intihar eğilimi gibi durumlarda ilaç tedavisinin bırakılması çok daha kötü sonuçlara neden olabilir.

Gebeliğinde tedavi edilmemiş depresyonu olan annelerin gebelik ve doğumla ilgili istenmeyen sonuçlara maruz kalma olasılığı daha fazladır. Öte yandan anne karnında büyümekte olan bebek, annenin yaşamakta olduğu sıkıntıdan doğrudan etkilenmekte, plasenta aracılığıyla bebeğe geçen kortizol, ileriki yaşam dönemlerinde hem ruhsal hem de bedensel hastalıklara daha yatkın olmasına yol açabilmektedir.

ANNENİN SAĞLIĞI DA BEBEK KADAR ÖNEMLİDİR

Anne adayının yaşadığı her duygu durum değişikliğinin bebek üzerinde etkisi olacağı; anne adayının mutsuzluklarının, kaygılarının ve streslerinin bebeğin gelişimine yansıyacağı göz önünde bulundurularak önce anne sağlığı düşünülmelidir

Bebeğiniz için en doğru yolu doktorunuz gösterecektir. Gebelikte kullanılacak ilaç anne ve bebek için en düşük risk profiline sahip olmalıdır. İlaç dozu gebeliğe göre ayarlanmalı ve mümkün olan en düşük doz hedeflenmelidir.  Antidepresan kullanımıyla ilişkili risklerin bilinmesi önemlidir. Tüm gebelerin çoğunda herhangi bir doğum kusuru olan bir bebeğe sahip olma riski ortalama % 3’tür. Araştırmacılar antidepresanların belirli doğum kusurları riskini hafif derecede artırabileceğini söylemektedirler.

Hamile olduğunuzda bir antidepresana ihtiyacınız varsa, panik yapmayın. Unutmayın, gebelikte antidepresanların çoğu ile ilişkili riskler son derece düşüktür. Tedavi edilmeyen depresyon daha büyük bir risk oluşturabilir.

HAMİLELİKTE ANTİDEPRESAN KULLANIMININ BEBEK İÇİN RİSKLERİ NELERDİR?

Gebelikte antidepresanların çoğu ile ilişkili riskler son derece düşüktür. Fakat antidepresan kullanımıyla ilişkili risklerin bilinmesi önemlidir.

 Bu riskler;

  • Yenidoğan bebeklerde daha düşük doğum ağırlığı
  • Hafif solunum sorunları
  • Sinirlilik
  • Beslenme sorunları gibi hafif etki riski
  • Düşük
  • Kalp kusurları
  • Anensefali (omurilik ve beyni etkileyen), craniosynostosis (kafatasını etkileyen), omphalocele (abdominal organları etkileyen) ve ekstremite bozuklukları dahil doğum kusurları
  • Bazı antidepresanlar, belirli doğum kusurları ve erken doğum riskini arttırabilir.

 

Bu belirtilerden hiçbirinin bebeğe uzun vadede herhangi bir zarar vereceği düşünülmemektedir. Antidepresan maruziyetinin, gelişim ve davranış üzerindeki uzun vadeli etkisi hala belirsizdir. O yüzden gebelikte antidepresan kullanımı tartışmalı bir konudur.

HAMİLELİKTE DEPRESYON TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR? ANTİDEPRESAN KULLANMAMANIN RİSKLERİ NELERDİR?

Hamilelikte depresyon tedavisi yapılmazsa, hem siz hem de bebeğiniz için daha büyük riskler söz konusu olabilir. Gebelikte antidepresan kullanımı anne adayları tarafından olumsuz karşılansa da bazı ilaçların kullanımı, kullanılmamasından çok daha önemlidir. Özellikle panik atak, kişinin kendine zarar verme düşüncesi ya da intihar eğilimi gibi durumlarda ilaç tedavisinin bıra

kılması çok daha kötü sonuçlara neden olabilir.

Depresyonda olan kadınların kendilerine iyi bakmaları zordur. Örneğin, sağlıklı beslenmeyebilir veya doktor randevularını kaçırabilir. Ayrıca, depresyonu olan kadınların, alkol almak, sigara içmek veya hamilelik sırasında uyuşturucu almak gibi riskli davranışlarda bulunma olasılığı daha yüksektir.

Bu bebek için düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca, doğumdan sonra depresyon yaşama şansınız da yükselir. Bu da, bebeğinize bakmanızı ve onunla bağ kurmanızı zorlaştırabilir. Bu sorunları yaşıyorsanız mutlaka doktor yardımı almanız hem sizin hem de bebeğiniz için çok önemlidir.

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz