Reklam Alanı

HAMİLELİKTE ABRUPTİO (ABLASYO) PLASENTA ( PLASENTANIN ERKEN AYRILMASI) DEKOLMAN NEDİR?Abruptio plasenta yani dekolman plasentanın doğum sonrasında değil daha önce hamilelik esnasında rahim duvarından ayrılmasıdır. Üçüncü trimester kanamalarının baş nedenlerinden biridir. Ciddi bir komplikasyondur. Yüzde 1-2 oranında görülmektedir.

DEKOLMAN (ABLASYON PLASENTA) RİSKLERİ NELERDİR?

Dekolman ( apruptio plasenta) anne ve bebek için hayati risk oluşturan ciddi bir durumdur. Bu durum yüzünden gerçekleşen anne ölümleri modern tıp sayesinde yüzde 1’in altına gerilemiştir.

Ayrılma hafif düzeydeyse hemen önlemler alındığı takdirde anne ya da bebek açısında fazla tehlike yoktur. Ancak ayrılma ciddiyse bebek açısından risk çok yükselmektedir.

Plasentanın tamamen rahim duvarından ayrılması demek bebeğe oksijen ve besinin gidemeyeceği anlamına gelir. Çok kısa zamanda müdahale edilmesi gerekir. Annede de kanamaya bağlı dolaşım sorunları meydana gelecektir.

ABLASYON (ABRUPTİO PLASENTA AYRILMASI) NEDEN OLUR? RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Bu komplikasyon gebeliklerin yüzde 1’inden daha azında görülür. Genellikle hamileliğin ikinci yarısından sonra en sık üçüncü trimesterde görülür.

Plasenta ayrılmasına neden olan mekanizma hala tam olarak bilinmemektedir. Plasentanın kendisini besleyen kan damarlarıyla ilgili olduğu düşünülmektedir.

Risk faktörleri;

-Yüksek tansiyon,

-Preeklampsi,

-Anne yaşının 35 den büyük olması

-Çoğul gebelikler,

-Daha önce dekolman yaşamış olmak,

-Dolaşım sistemini etkileyen gebelik diyabeti gibi hastalıklar,

-Sigara, kokain vb uyuşturucu maddeler kullanmak

-Amniyon sıvısının fazla olması,

-Kordonun kısa olması,

-Kazaya bağlı travma

DEKOLMAN (ABRUPTİO PLASENTA, PLASENTA AYRILMASI) BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Kanama

-Karında kramp ve ağrı,

-Rahimde hassasiyet,

-Sırt ya da karında ağrı.

DEKOLMAN (ABRUPTİO PLASENTA) TEDAVİSİ NASILDIR? DEKOLMAN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER?

Ablasyo plasenta acil müdahale gerektiren bir gebelik hastalığıdır. Bebek ve anne hayatı tehlike altındadır. Ablasyo tanısı konan hasta hastanede takip edilir. 

Plasentanın rahim duvarından hafifçe ayrıldığı fakat tamamen kopmadığı durumda bebeğin hayati belirtileri de stabilse genellikle yatak istirahati ve sıkı takip verilir.

Kanama devam ederse; damardan sıvı verilir. Erken doğum ihtimaline karşı bebeğin ciğerlerini geliştirici iğne verilebilir.

Bu nedenle annenin yaşamsal verileri; tansiyon, nabız ve saatlik idrar çıkışı sıkı bir şekilde takibe alınır. Aynı şekilde bebeğin anne karnındaki durumu fetal monitör ile değerlendirilir. Bebek kalp atımlarından bebeğin durumu izlenir.

Dekolman ciddi durumda ise çoğunlukla gebelik sezaryenle sonlandırılır. Bebek ve annenin durumu iyiyse doğumdan sonra takip edilerek taburcu edilebilir. Ama bazı durumlarda bebeğin yoğun bakım ünitesinde kalması gerekebilir.  O yüzden doğum öncesi mutlaka bunlar göz önünde bulundurulmalıdır.

PLESANTANIN AYRILMASI DURUMU DİĞER HAMİLELİKTE DE TEKRARLAR MI?

Daha önceki gebeliklerinde abruptio placenta olan hastalarda takip eden gebeliklerde durumun tekrar etme olasılığı %10-17 arasındadır. Daha önceki 2 hamileliğinde dekolman olan hastalarda ise %20 olasılıkla durum tekrarlamaktadır.

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz