PLASENTA KİREÇLENMESİ (YAŞLANMASI) NEDİR? ERKEN DOĞUMA NEDEN OLUR MU?PLASENTA KİREÇLENMESİ (YAŞLANMASI) NEDİR?

Plasenta halk arasında ‘’bebeğin eşi’’ olarak isimlendirilen bebeği besleyen yapıdır.

Plasenta yaşlanması, halk arasında plasenta kireçlenmesi olarak da adlandırılılan bir durumdur. Plasenta yaşlanması; kalsiyum fazlalığı sebebi ile ortaya çıkan ve genellikle hamilelik sürecinin 36.haftasından sonra plasentanın üzerinde kireç gibi beyaz lekeler olması durumudur. Gebeliğin son ayında normal kabul edilir. Fakat bazen 32. Haftadan önce görüldüğü durumlarda risk oluşturabilir.

PLASENTA YAŞLANMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Plasenta yaşlanması genel olarak ultrason görüntülemesi sırasında plasenta üzerinde beyaz renkte ve parlak nitelikte kireç rengini andıran lekelerin görülmesi ile fark edilir.

Ayrıca;

  • Şiddetli karın ağrısı

  • Kanama ve akıntı

  • Şiddetli sırt ağrısı

  • Rahim kasılmaları şeklinde belirtiler mevcut olabilir.

PLASENTA YAŞLANMASI NE ZAMAN OLUR?

36 haftadan sonra hamilelikte plasenta yaşlanması yani kireçlenmesi normal olarak kabul edilir. 32. hafta ve daha öncesindeki dönemde ise plasentada yaşlanma olması bazı risklere yol açabilir. Genelde 38-39. Haftalarda bir çok kadında görülebilmektedir.

PLASENTA YAŞLANMASI (PLASENTA KİREÇLENMESİ) NEDEN OLUR?

Plasenta yaşlanmasının bilinen herhangi bir nedeni yoktur. Ancak hamilelikte kalsiyum yüksekliği durumunda ve sigara içenlerde daha fazla olduğu söylenen araştırmalar da mevcuttur. Fakat çoğu vakada herhangi bir neden bulunamaz.

PLASENTA YAŞLANMASI (KİREÇLENMESİ) TEHLİKELİ MİDİR?

Kireçlenme genel olarak 36. Haftadan sonra görülürse tehlikeli değildir. Kireçlenme plasentanın yetersiz beslenmesine yol açar ve alış verişi bir miktar zora sokabilir ancak doğrudan bebeğin yetersiz beslenmesine yol açmaz.  Kireçlenmenin aşamaları vardır. Sadece çok nadir görülen şiddetli kireçlenme durumunda erken doğuma karar verilebilir. Bu durum şiddetli kireçlenme durumunda olur. Hafif bir kireçlenmeniz mevcutsa, kontrol altında olduğunuz sürece endişelenmenize gerek yoktur. Bebeğiniz daha sınırlı beslenme alsa bile normal olarak büyümeye devam eder.

Fakat özellikle 30-32 haftadan önce kireçlenme saptanmışsa; daha sık doktor kontrolü, ultrason, tansiyon ölçümü ve NST takibi gerektirir.

Erken yaşlanan plasentada riskli durumlar;

  • Erken doğum

  • Dekolman plasenta

  • Annede doğum sonrası kanama

  • Düşük doğum ağırlığı

36. haftada ileri derecede şiddetli kireçlenme saptanan hamilelerde; gebelik zehirlenmesi (preklampsi) ve bebekte gelişme geriliği riski daha fazladır.  Bu yüzden sıkı takip edilmelidir. Çoğu plasenta yaşlanması durumunda anne ve bebek sağlıkla kavuşur.

PLASENTA YAŞLANMASI (KİREÇLENMESİ) TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Plasentadaki yaşlanması görülen gebelere herhangi bir ilaç tedavisi veya cerrahi girişim uygulanamaz. Sadece bu gebelerin dikkatli bir şekilde takip edilmesi önerilmektedir. Sıklıkla tansiyon ölçümü ve NST takibi gerekebilir.

Çok şiddetli kireçlenme durumunda doktorunuz erken doğuma karar verebilir ama genelde takiple normal haftada doğum gerçekleştirilmektedir.

PLASENTA YAŞLANMASI (KİREÇLENMESİ) BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

Plasenta bebeğe besin ve oksijen taşınmasını sağlayan yapı olduğundan çok şiddetli kireçlenme durumunda bebekte gelişim geriliği riski olabilmektedir. Fakat genel olarak plasenta yaşlanması pek çok hamilelikte rastlanan bir durumdur ve çok ciddi boyutlarda olmadığı sürece de bebeğe bir zararı yoktur.

Hafif bir kireçlenmeniz mevcutsa, kontrol altında olduğunuz sürece endişelenmenize gerek yoktur. Bebeğiniz daha sınırlı beslenme alsa bile normal olarak büyümeye devam eder.

PLASENTA YAŞLANMASI (KİREÇLENMESİ) NORMAL DOĞUMA ENGEL Mİ?

Hayır. Bu durumun doğum şekliyle ilgisi yoktur.


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI