3-6 AY ARASI BEBEKLERDE UYKU DÜZENİ İÇİN EN DETAYLI VE ETKİLİ İPUÇLARI3. aydan sonra bebeğinizin uykusu artık daha düzenli bir hale gelir. Uykular da uzadığı için daha düzenli bir uyku programı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

3-6 ay arası bebekler kendi kendine uykuya geçme becerisi kazanabilir ve daha rahat uykuya geçebilirler, gece uyandıklarında bile sizin desteğinize ihtiyaç duymadan tekrar uykuya dalabilirler.

3-6 ay arası dönemde bebeğinizin daha iyi uyumasını sağlayacak ipuçlarını sizin için derledik:

BEBEĞİNİZİN DAHA İYİ UYUMASI İÇİN İPUÇLARI

1)DÜZEN OLUŞTURUN

3.aydan sonra bebeğinize uygun bir günlük düzen oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu düzen saat saat plan yapmaktan öte; beslenme-oyun-uyku aşamalarının hep aynı sırayla birbirini takip etmesinden oluşmalıdır.

Böylece sıra uykuya geldiğinde kendini çok daha kolay hazırlayacak ve direnmeden uyum sağlayacaktır.  5 ve 6. Aylarda akşam uyku sinyallerini gözleyerek düzenli bir uyku saati oluşturun.

2)RUTİN OLUŞTURUN

Bu aya kadar bir rutininizin mutlaka olması gerekir. Eğer hala rutin oluşturmadıysanız; bunun için bebeğinizin uykuya dalmadan önce bir süre sessiz bir ortamda bulunması, hep aynı yerde uyutma, her akşam aynı saatte ışıkları azaltma, sakin bir müzik dinletme, banyo yaptırma gibi bir rutin geliştirmeye çalışılması ve bunların düzenli yapılması bebeğinize uyku saatinin geldiğini hissettirecektir.

3)GÜNDÜZ UYKULARINI DÜZENE SOKUN

4. Aydan itibaren gündüz uykuları da düzene girmeye başlar. 4. Aydan sonra gün içinde 3 kez gündüz uykusu yeterli gelebilir. B ebeğiniz gündüz uykularına zor dalıyor ve her seferinde yalnızca 45 dakika uyuyor ve uyanıyorsa, uyanık kaldığı süreyi arttırarak gündüz uyku sayısını arttırabilirsiniz.

4)KARANLIKTA UYUTUN

Gündüz yanınızda oturma odasında uyuyor olsa bile akşam 7den sonra mutlaka beşiğine koyun. Ve tüm bu saatten sonraki emzirme ve beslenmelerini loş ışık ve sessiz ortamda gerçekleştirin. Böylece bebeğinizde hala oluşturmadıysanız gece ve gündüz ayrımını oluşturabilirsiniz.

Karanlık hem uyku hormonu olan ve çok faydalı olan melatonin salgılanmasını sağlayacak hem de bebeğinizin etrafındaki nesnelere bakarak ilgisinin dağılmasını engelleyecektir.

Başka odaya götürüp tv, müzik açmak veya gürültülü ortamlarda uyutmaya çalışmak uykusunun açılmasına ve tekrar uykuya geçmekte zorlanmasına sebep olabilir.

5)BEBEĞİNİZİN DOYDUĞUNDAN EMİN OLUN

4-5. aydan sonra bebekler geceleri ağlayarak uyanırsa çoğu zaman sebebi açlık olabilir. Bebeğiniz daha fazla besine ihtiyaç duyabilir; gündüz aldığı besin yeterli gelmiyor olabilir. Bir bebeğin gece uyuyabilmesi için gündüz karnının da iyice doymuş olması gerekir. Bu durumda doktorunuzla görüşebilir ve katı gıdalara geçiş için uygun zamanda olup olmadığınızı sorabilirsiniz.

6)AYAĞINIZDA, BEŞİKTE VS. SALLAMAYIN

Kendi kendine uyuma durumu ilk 3 ay mümkün olmayabilir. Bebeğinizi bu ilk aylarda çok fazla sallanmaya alıştırmadan (ayakta sallamak, beşikte sallamak vb. ) kucağınızda hafifçe sallayabilir, uykuya dalmasını kolaylaştırabilirsiniz. Fakat bu aylardan sonra bebeğinizi kendi kendine uyumaya alıştırabilirsiniz.

Bunun için bebeğinizin yanına uzanın, orada olduğunuzu hissettirin. Ninni söyleyip onu sallamadan pışpış yapın. Ona dokunun asla yanından kalkmayın, ağlamasına izin vermeyin. Yanında kalarak loş ortamda ve odasında uyumasını bekleyin. Kalkarsa nazikçe yeniden yatağına yatırın. İlk günler uykuya kendi kendine dalması uzun süre alabilir fakat gün geçtikçe süre kısalacaktır. Böylece geceleri uyandığında kendi kendine uyumayı bildiği için, yeniden kendisi desteksiz uyuyabilir.

7) GÜN İÇİNDE BOL BOL EGZERSİZ YAPTIRIN

4.-6. Aylar bebeklerin fiziksel olarak hızlı geliştiği aylardır. Başlarını kaldırmaya, dönmeye hareketlenmeye başlarlar. Bu hızlı gelişim gece uykularını etkileyebilir. Bu yüzden gündüz bol bol enerjisini atan ve bu yeni becerileri deneyen bebek daha rahat uyur.

8)UYANIK YATAĞINA YATIRIN

Bebekler ilk uykuya daldıkları rutini ararlar. Eğer onu uyuttuktan sonra yatağına koyarsanız ilk uykuya geçiş halindeki rutinini arayacak yatağına alışamayacaktır.

Bebeğinizi uyku saati geldiğinde her zamanki rutinlerle rahatlatıp henüz uyumadan yatağına yatırır orada uykuya dalmasını sağlarsanız doğru uyku alışkanlıkları kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kendi yatağında kendi kendine uykuya geçmeyi öğrenen bir bebek uyandığında bir sorunu olmadığı veya karnı aç olmadığı sürece uykuya kısa sürede kendisi geri döner. Bu sırada siz de pşş pşş yaparak, ona dokunarak uykuya dalmasını destekleyebilirsiniz. Eğer çok ağlıyorsa kucağınıza alıp sakinleştirip tekrar yatağına koyabilirsiniz.

9)BEBEĞİNİZİN ÇOK UYKUSU GELMEDEN UYKU SÜRECİNİ BAŞLATIN

Bebeğinizin uykusunun geldiğini gördüğünüzde onu hemen kendi yatağına götürün. Eğer uykusu geldiğinde onu yatağa yatırmakta gecikirseniz çok yorulacak ve uykuya dalmakta zorlanacaktır. 

Her bebekte farklı olmakla birlikte başlıca uyku sinyalleri; huysuzluk, huzursuzluk, ağlama, esneme, gözleri ovuşturma ve durgunluktur. Bunlardan herhangi birini gördüğünüzde vakit kaybetmeden uyku için hazırlıklara başlamalısınız.

10)GECE UYANMALARINDA HEMEN KUCAĞINIZA ALMAYIN BİR SÜRE YANINDA OLARAK BEKLEYİN

Bebekler genellikle tam olarak uyanmadan uykularında mırıldar, bağırır ya da öksürürler. Bir süre bekleyin ve dinleyin. Uykusunda her 50–60 dakikada bir mırıldanması normal bir şeydir.  Gereksiz yere onu rahatsız etmezseniz uyumaya devam edebilir. Bebeğinizi hemen kucağınıza almayın.

Gece uyandığında bebeğinizin bebeğin fiziksel gereksinimlerinin karşılandığından eminseniz yani karnının tok, altının kuru, ortam ısısının yeterli olduğundan şüpheniz yoksa; bebeği yatağından uzaklaştırmadan sakinleştirmeye çalışarak bir süre onunla konuşun, orada olduğunuzu hissettirin. Sırtına pışpış yapın ama hemen kucağınıza almayın. Ağladığında yanında olun ama kucağınıza almadan onu sakinleştirin. Ve kendi kendine uykuya dalmasını sağlayın. Eğer çok ağlıyorsa kucağınıza alıp sakinleştirip tekrar yatağına koyabilirsiniz. Ağlaya ağlaya uyutmak da uzmanlar tarafından yanlış bir yöntem olarak kabul edilir. Mutlaka yanında olduğunuzu hissettirin.

İlk gün bu şekilde uykuya dalması çok uzun süre alabilir, fakat alıştıkça kendi kendine uyku dalması kolaylaşacaktır.

3-6 AYLIK BEBEKLER KAÇ SAAT UYUR?

3. aydan itibaren bebekler toplamda 12 - 15 saat uyur. Gündüz uykuları kısalmaya başlamıştır.

3 - 6 aylık bebekler geceleri daha uzun uyumaya başlarlar. Uzun uyuma diye bahsederken bir 8 - 9 saat aralıksız uyuma durumundan bahsedilemez ancak 4-5 saat aralıksız uyuyabilirler. Gece beslenmeleri daha az olsa da hala devam etmektedir.

3-6 AYLIK BEBEĞİM NE KADAR UYANIK KALMALI?

3-6 aylık bebeklerin uyanık kalabilme süresi 1,5- 2 saate çıkabilir. Gündüz uykuları genelde 3 kez olmak üzere toplam 4-5 saattir.


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI