27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYORGebeliğinizin 27. haftasına geldiniz. Artık ikinci trimesteri bitirmek üzeresiniz. Önümüzdeki haftadan itibaren gebeliğinizin üçüncü trimesterine girmiş olacaksınız.

27 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR?

Klinik olarak bebeğiniz 6 ay 9 günlük. 6 ayı doldurdunuz 7.ayın başındasınız.

27 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK GELİŞİMİ

-Bebeğinizin gözleri tam olarak açıldı artık ışığa karşı tepki verebiliyor. Yüksek ışıkta büyük ihtimalle ışığın gelmediği yere doğru dönüyor.

-27 haftadan itibaren bebeğinizin yüz hatları iyice oturdu. Artık size mi babasına mı benzediğini ultrasonda bile ayırt edebilirsinizJ

-Bebeğinizin bu haftalarda gözleri ile birlikte diğer duyuları da gelişimini tamamlamak üzere. Tat algısı artık o kadar hassas ki, amniyotik sıvıya karışan tatları ayırt edebiliyor. Sizin yediğiniz yemeklere şimdiden alışmaya başladı.

-Bebeğiniz 27.haftada düzenli bir uyku uyanıklık döngüsüne sahiptir. Beyin dokusu gelişiyor, koordinasyon yeteneği geliştikçe de daha bilinçli hareketler yapmaya başladı. Gözlerini açıp kapayabiliyor, parmaklarını emiyor.

-Bebeğinizin vücudu yağ depolamaya devam ediyor. Artık buruş buruş olan cildi düzelmeye başladı. Kilo aldıkça normal bir bebek görünmeye başlıyor.

-Bu haftada kulak şekli tamamen tamamlandı. Artık sizin sesinizi ayırt edebiliyor. Dışarıdan gelen sesleri duyabiliyor.

27 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE

-Son 3 aylık döneme doğru bebeğiniz iyice büyümeye başladı. Bebeğiniz büyüdükçe ve ağırlaştıkça ağrılarınız da artmaya başlamış olabilir.

- Bu haftalarda el ve ayak şişkinliği yaşamak da gayet normaldir. Oturduğunuz esnada ayaklarınızı aşağıda tutmamaya çalışmalısınız. Ayrıca yürümek de şişkinliğe iyi gelecektir. Az şişkinlik hamilelikte normal sayılır fakat ciddi şişkinlikler preeklampsi belirtisi olabilir. Bu nedenle alışık olmadığınız şişkinliklerde doktorunuza danışınız.

-27. Haftada itibaren karnınızın iyice büyümesiyle denge merkezinin değişmesi ve rahminizin vücudunuza baskı yapması nedeniyle daha yoğun sırt ağrıları yaşıyor olabilirsiniz. Bu ağrılar gayet normaldir. Dik oturmaya çalışarak ve sırtınıza destekleyici yastıkla oturarak bu ağrıları biraz hafifletebilirsiniz.           

-Yine hamileliğiniz ilerledikçe sindirim sisteminizin yavaşlamasından dolayı kabızlık yaşıyor olabilirsiniz. Lif açısından zengin gıdalar tüketmeye ve bol bol su içmeye özen gösterin. Ayrıca doktorunuzun müsaadesiyle günlük 30 dakika kadar egzersiz yapmanız da faydalı olacaktır. 

-Ayrıca yaşanan kabızlık ve rahmin yaptığı baskı nedeniyle hemoroit durumu da sık sık yaşanmaktadır.

-Bu haftalardan sonra rahminiz mesanenize iyice baskı yaptığı için; sık sık idrara çıkıyor olabilirsiniz. Hatta son zamanlara doğru bazı anne adayları büyüyen rahmin yaptığı baskıdan dolayı idrar kaçırma durumu yaşayabilirler. Bu durum normaldir. Daha sık tuvalete gitmeye çalışın, idrar kaçırma durumu için ped kullanabilirsiniz.

-Bacak kramplarınız ve braxton-hicks denilen yalancı kasılmalarınız devam edebilir. Bu kasılmalar düzensiz ve pozisyon değiştirmekle genelde geçen kasılmalardır.

-Gebeliğin 27.haftasından sonra (ikiz gebeliklerde daha fazla) erken doğum riski bulunmaktadır. Bu haftadan sonra yaşanan kanama, kanlı akıntı, düzenli sancı ve kasılma gibi durumlarınız olursa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

27 HAFTALIK BEBEK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

BU HAFTA BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ?

27.hafta itibariyle bebeğinizin ağırlığı 850-950 gram, boyu 28-33 cm arasındadır. Bebeğiniz minik bir lahana boyutuna ulaştı!

27 HAFTALIK HAMİLEYİM MİDEM TEKRAR BULANMAYA BAŞLADI. NEDEN?

Sabah bulantıları genellikle ilk 3 aylık dönemde görülse de bazı anne adayları son aylarda tekrar mide bulantısı hissedebilir. Genelde 27 ya da 28. haftada hamileliğinizin en başlarında olduğu gibi tekrar mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Bu bulantı genellikle reflü kaynaklıdır ilk aylardaki gibi sizi yataklara düşürecek şekilde yoğun olmaz.

Mide bulantıları normal olarak görülebildiği gibi preeklampsi gibi nedenlerden de ortaya çıkabilmektedir. Eğer mide bulantınız birden başladıysa, yoğunsa ve kusma da eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

27 HAFTALIK HAMİLEYİM BEBEĞİMİN HAREKETLERİNİ SAYMALI MIYIM?

Bu haftalarda hala bebeğinizin bol bol hareket edebileceği alan vardır ve pozisyon değiştirebilir. Bebekler 24- 28 haftalar arası en aktif zamanlarını yaşarlar. Her bebek farklıdır; her bebeğin hareket oranı farklıdır, bir bebek günde şu kadar hareket eder diye bir şey yoktur. Bebeğinizin hareketlerinde çok büyük bir azalma yoksa her şey gayet yolundadır. Bu haftalarda bebeğiniz bazen çok aktif olabilirken bazen sessiz ve sakin olabilir.

Bebeğinizin sağlığı için doktorlar genelde 28.haftadan sonra bebeğinizin hareketlerini günlük olarak saymanızı isterler.

Bunun için;

Bebeğinizin aktif olduğu bir saati seçin, bebeğiniz günün bazı saatleri daha aktiftir.

Sessizce oturun ya da sessiz bir ortamda uzanın.

10 tane hareketinin ne kadar sürede olduğunu hesaplayın.

Bebeğinizin bütün vücut hareketleri buna dahildir, sadece tekme olarak düşünmeyin.

Bu on hareketi yaklaşık 2 saat içinde hissedeceksinizdir. Genelde sessiz ortamda bu hareketleri 10-15 dakika içinde hissedersiniz.

Eğer iki saat içinde bu hareketleri hissedemiyorsanız doktorunuzu arayın. Hareketlerde azalmaya göre doktorunuz ultrason muayenesi yapabilir ya da NST’ye girmenizi isteyebilir.

27 HAFTALIK HAMİLELİKTE HANGİ DURUMLARDA DOKTORUMU ARAMALIYIM?

Sonlara yaklaştıkça endişeli bir ruh haline bürünmeniz gayet normaldir. Hamileliğin son trimesterinde gün içinde birçok acı, ağrı veya değişik belirtiler hissediyor olabilir, eğer bu ilk bebeğinizse endişeye kapılabilirsiniz. Peki hangi zamanlarda doktorunuzu aramalısınız?

  • Bebeğiniz normalden daha fazla vuruyor ya da çok fazla hareket ediyorsa

  • Karnınızda sürekli bir ağrı varsa

  • Vajinal kanama varsa

  • İdrar yaparken yanma, kanama varsa

  • Sürekli kusma, mide bulantısı hali hissediyorsanız ya da kusarken ateşiniz çıkıyorsa

  • Ateşiniz varsa, enfeksiyondan şüpheleniyorsanız

  • Çift ya da bulanık görüyorsanız

  • Geçmeyen ya da karın ağrısıyla beraber olan bir baş ağrınız varsa

  • Kalbinizde çarpıntı varsa

  • El, ayak bilekleriniz normale göre aşırı şişerse mutlaka doktorunuzu görmelisiniz.

27 HAFTALIK HAMİLEYİM KASILMALARIM VAR. NORMAL Mİ?

Çoğu anne adayı gebeliklerinin 20. haftasından sonra Braxton-Hicks kasılmalarını yaşamaya başlar. Bu kasılmalar rahminizin doğuma hazırlanmaya başlaması sebebiyle gerçekleşir.

Genellikle son aylarda daha çok görülen braxton-hicks kasılmaları; bu haftalarda görülmeye başlar. Daha önce doğum yapmış olan kadınlarda daha erken görülür ve daha şiddetli olabilir.

Gerçek doğum kasılmaları düzenli, daha uzun süreli ve ağrılı olur. Braxton Hicks kasılmaları düzensiz, daha kısa süreli ve genellikle ağrısız seyretmektedir.

Ancak ağrıların şiddeti artarsa ve kasılmalar düzenli olarak devam ederse doktorunuza haber vermelisiniz.

 


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI