16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANIHamileliğinizin 16. Haftasına girmiş bulunuyorsunuz. Hamileliğin sıkıntılı ilk dönemini atlattınız. 2. Trimester döneminin birinci ayında, hamileliğinin ise 4. Ayındasınız.

16 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR?

Klinik olarak 3 ay 22 günlük hamilesiniz yani neredeyse 4 aylık hamilesiniz.

16 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK GELİŞİMİ

-Bebeğinizin kasları özellikle sırt kasları güçleniyor; artık bebeğiniz daha dik durmaya başladı.

-Gözleri ve kulakları artık iyice yerlerine yerleşti. Neredeyse tam olarak minik bir bebek görünümüne ulaştı.

-Gözkapakları hala açık değil ama ışığı algılayabiliyor. Dokunma duyusu da hassaslaşmaya başladı. Karnınızın üzerinde dürttüğünüzde büyük ihtimal karnınızda kımıldanacaktır.

-Eğer hala öğrenemediyseniz, 16. haftada bebeğin cinsiyetini %90 net olarak öğrenebilirsiniz.

- Bebeğiniz artık çok aktif. Bütün kaslarını kullanıp, ellerini ayaklarını hareket ettirebiliyor. Sinir sistemi geliştikçe hareket yeteneği daha da artacak.

- Bu arada bebeğinizin iç organlarında da gelişmeler var. Örneğin kalbi kan pompalıyor ve gelişimi devam ettikçe miktarı artacak.

- Bebeğiniz yüz ifadeleri de yapabilmektedir çünkü yüz kasları hareket edebilmektedir. Ama yüz kaslarını henüz kontrol edemiyor. Ultrasonda dikkatle baktığınızda yüz ifadelerine tanık olabilirsiniz.

16 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE

 

- Gözleriniz hamilelik hormonları sebebiyle kuru ve kaşıntılı olabilir. Doktorunuza danışarak göz damlası kullanabilir, lens kullanıyorsanız gözlüğe geçebilirsiniz.

-16. Hafta itibariyle mide bulantılarınız tamamen kesilmiş olabilir.

-Hamileliğin 16. haftası sıralarında kabızlık da sık sık görülmektedir. Kabızlık, hormonlarınızın farklılaşması nedeniyle gebelikte sık rastlanan sorunlardan biridir. Bağırsaklarınızın yavaş çalışması kabızlığınızın devam etmesine neden olabilir. Bunu önlemenin yolu, mümkün oldukça posalı gıdalar ve bol sıvı tüketmenizdir.

-Gebeliğin 16. Haftasında mide yanması da çok sık görülür. Mide yanmasını engellemek için ağır ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Yine doktorunuza danışarak anti asit şurup veya tablet kullanabilirsiniz.

- Birçok hamile, 16. haftaya gelindiğinde kasık ağrılarından şikâyet eder. Bunun nedeni rahminizin hızla büyüyor olmasıdır. Büyüyen rahim, kaslarınızda ve bağlarda gerginlik ve ağrıya neden olabilir.

16 HAFTALIK BEBEK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

16 HAFTALIK BEBEK 3D VE 4D ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

 

BU HAFTA BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ?

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Bu hafta boyu 10- 13 cm arası kilosu ise 90- 150 gram arasında. Neredeyse bir avokado büyüklüğüne erişti.

16 HAFTALIK HAMİLEYİM. KAÇ KİLO ALMALIYIM?

Anne adaylarının genel olarak hamileliğin 3. Ayından sonra kilo alması beklenir. Şimdiden fazla kilo almak diğer aylarda sıkıntı yaratabilir. Hamileliğinizin 16. Haftası itibariyle 2-4 kilo almış olmanız idealdir.

16 HAFTALIK HAMİLEYİM SÜREKLİ AŞERİYORUM. NORMAL Mİ?

Bu aşamada aşermeniz çok normal. Hamilelikte pek çok anne adayı bu durumu yaşayabilir. Aşermek bazen çok spesifik şekilde olabilir; olgun şeftali istiyorum gibi. Daha genel de olabilir sadece etli yemekler istiyorum gibi. Sağlıklı şeylere aşerdiğiniz sürece sorun yoktur.

Bazen normal hayatınızda asla yemediğiniz şeyi canınız çekebilir ya da çok sevdiğiniz şeylerden tiksinebilirsiniz. Bu ani yeme alışkanlıkları da hormonal durumlardan kaynaklanabilir. Hatta bazen bu durum sadece hormonlarda açıklanmaz. Vücut hamileyken ihtiyacı olan şeyi isteyebilir. Ya da ihtiyacı olmayan bir şeyi reddedebilir. Mesela her sabah içtiğiniz kahveden hamileyken tiksinebilirsiniz.

Bazı anne adayları aşermeyi pika denilen şekilde yaşar. Pika alçı, kum, toprak, boya parçaları, kil, kömür, tebeşir gibi yenilmeyecek şeyleri istemektir. Bunun nedeninin vücudun mineral eksikliğinden kaynaklandığı düşünülse de böyle durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Aşermeler genelde 4. Ayla birlikte azalır ve kaybolur. Daha uzun süren aşerme durumları duygusal ve psikolojik de olabilmektedir.

16 HAFTALIK HAMİLEYİM UYUYAMIYORUM. NEDEN?

Hamilelikte uyku sorunları çok sık rastlanan problemlerden biridir. Uyku hamileliğinizde sağlığınız açısından çok önemlidir. İlk haftalarda uykuya eğilim artarken 4.aydan itibaren uykusuzluk sorunu yaşamaya başlayabilirsiniz. Uykusuzluk sorunu son aylarda zirve yapar ama bu haftalarda da belirgin şekilde görülebilir.

Hamilelikte uykusuzluk için;

  • Mümkün olduğunca aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmaya özen gösterin.

  • Gece uyumadan önce çok sıvı almayın. Bu, gece tuvalet ihtiyacı nedeniyle uyanmanıza engel olacaktır.

  • Akşam yemekten sonra kafein içerikli içecekler tüketmeyin. Kafein yüzünde uykunuz kaçabilir.

  • Gün içinde aktif olun.Gündüz egzersiz yapılmış bir vücut gece daha uykulu olur. Hafif yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

  • Stresten uzak durun.

HALA BEBEĞİNİZİN CİNSİYETİNİ ÖĞRENMEDİNİZ Mİ?

16. haftada bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Eğer bebeğiniz erkekse, yanılma payı çok azdır çünkü penis net olarak görülür. Ancak kız olduğunu söylediyse, siz yine de emin olana kadar 20. haftayı bekleyebilirsiniz.

16 HAFTALIK HAMİLELİK 3LÜ VE 4LÜ TEST HAFTASIDIR!

16. hafta bebeğinizde trizomi 18, trizomi 21, nöral tüp defekti gibi genetik anomalilerin görülme olasılığını hesaplatmak için 3’lü test ve 4’lü test yaptırılabilirsiniz. Anneden alınan kan örneğine bakılarak yapılan bu testler size bebekte genetik anomali bulunması ile ilgili bir olasılık değeri çıkarır; kesin bilgi vermez.


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI