13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU?Birinci trimesteriniz sona eriyor! Gebeliğin 13. haftasıyla birlikte 2. trimester başlamıştır. Gebeliğinizin üçte birini tamamladınız.

13 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR?

Tebrikler, artık ilk 3 aylık dönemi geride bıraktınız. Bu hafta itibariyle 3 aylık hamilesiniz diyebiliriz.

13 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK GELİŞİMİ

-Bu hafta şimdiye kadar göbek bağının içinde gelişmekte olan bağırsaklar bebeğin karnında kalıcı yerlerini almak üzere harekete geçiyorlar.

-Bebeğinizin bu hafta karaciğeri çalışmaya başladı ve pankreası insülin üretmeye başlayacak.

-Bebeğinizin yüzü giderek daha çok insana benzemeye başladı ve birbirlerinden ayrık olan gözler orta hatta yaklaşıyorlar.

-13. haftada ultrasonda bakıldığında artık bebeğinizin  el-kol ve bacak hareketleri net şekilde gözlemlenmeye başlar. Bebeğiniz iyice aktifleşti.

-13 haftalık bebeğin derisi ince tüylerle kaplıdır, bu tüylerin bir kısmı doğmadan önce bir kısmı da doğduktan sonra dökülecektir.

-Bebeğin yumurtalıkları ve testisleri tamamen oluşmuştur.

13 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE

-İlk aylarda görülen mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler, 13. haftada nihayet önemli ölçüde azalır. 

-Hamileliğinizin 4.ayına girdiğiniz bu günlerde artık karın çevreniz büyümeye başladı. Eski kıyafetleriniz büyük ihtimalle bel kısmınızı sıkıyor olabilir. Hamile kıyafetlerine geçmeniz daha doğru olacaktır.

-Karın, bacak ve başka yerlerinizde damarların görünür hale gelmesi normaldir. Bunun sebebi kan akışınızdaki artıştır.

-Rahminiz gittikçe genişliyor. Bu genişleme kaynaklı gerilmeler ve kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı bu haftalarda kasık ağrıları yaşayabilirsiniz.

-Bu haftalarda göğüslerinizdeki hassasiyet devam ederken ilk süt denilen kolostrum oluşmaya başlar. Bebeğinizi besleyeceğiniz ilk süt bu süttür.

-Mide bulantılarınızın azalması kendinizi daha enerjik hissetmenize neden olurken bu haftalarda libido artışı normaldir. Hamilelikte cinsel yaşam, doktorunuz izin verdiği sürece normaldir.

13 HAFTALIK BEBEK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

 

BU HAFTA BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ?

Bebeğiniz 13. Haftasında şeftali boyutuna ulaştı. Geçen haftanın nerdeyse iki katına ulaştı.

Boyu yaklaşık 7,5 cm oldu. Ağırlığı ise 15-25 gram arasında.

Bu bilgiler referans değerlerdir.

13 HAFTALIK HAMİLELİKTE CİLTTEKİ DEĞİŞİKLİKLER (KLOAZMA)

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren değişen hormon seviyeleri cilt üzerinde lekelerin belirmeye başlamasına neden olabilir.

Kloazma, ya da halk arasında bilinen adıyla gebelik maskesi, hamilelikte ortaya çıkan cilt koyulaşmalarına verilen isimdir.

Göbekte beliren kahverengi çizgi de yine kloazma çeşitlerinden biridir.Hamilelerin %75’inde görülen kloazma zararlı ve tehlikeli bir durum değildir ve genelde doğumdan sonraki bir yıl içerisinde yavaş yavaş kaybolur.

Cilt lekelerinin nedeni; değişen hormonlar!

Hamilelikte meydana gelen cilt lekelerinin (kloazmanın) nedeni ise, gebelik süresince yükselen östrojen ve progesteron hormonlarının, cildi etkilemesidir. Gebelik süresince artan hormonlar cilde rengini veren melanin maddesini arttırır; bu madde de ciltte lekelere neden olabilir.

Güneşten korunun!                      

Öğle saatlerinde güneşe doğrudan maruz kalmayın. Mutlaka yüksek faktörlü doğal güneş kremleri kullanın. Ayrıca yüz ve dudak bölgesine uygulanan ağda da lekelenmeyi arttırabilir.

Folik asit alımı da cilde rengini veren pigmentlerin aşırı üretimi durumunu hafifletebilir. Folik asit alımını ihmal etmeyin.

13 HAFTALIK HAMİLEYİM AMA KARNIM HİÇ BÜYÜMEDİ. NEDEN?

Rahim hamilelik öncesinde leğen kemiklerinin arasında bulunmaktadır. Hamileliğin 12. haftasından itibaren rahim leğen kemiğinin üzerine çıkmaya başlar.  Büyümeye başlayan rahminiz yine de 13. haftada anne karnını belirginleştirecek kadar büyümemiştir. Bu durum gayet normaldir. 13. haftada anne karnı hala dışarıdan insanların fark edeceği kadar büyümez.

Ama 2.ve sonraki gebeliklerde durum daha farklı olabilir. İlk gebeliklerde karın daha geç belirginleşirken; sonraki gebeliklerde ise daha erken belirginleşebilir. Yine bazı kadınlarda karın kaslarının daha gevşek olması da karnın daha erken belirginleşmesine neden olabilir.

Kilo alımınız, vücudunuzun sıvı durumu, karın kaslarınızın esnekliği ve birçok etken bu duruma katkıda bulunabilir.

13 HAFTALIK HAMİLEYİM AMA BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM. NEDEN?

13 haftalık bebek anne karnında oldukça aktif hareket etmektedir. Fakat bebeğiniz hala oldukça minik olduğu için bu hareketleri hissetmeniz hala mümkün değildir. Bu haftalarda bebek hareketlerini hissettiğini söyleyen kadınlar genelde bağırsak hareketleriyle bebek hareketini karıştırmaktadır.

Bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz 17. Haftadan itibaren başlayabilir. İlk hamileliğinizse bu his belki de 22. Haftayı bulabilir.


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI