Reklam Alanı

NİŞAN GELMESİ NEDİR? NİŞANDAN NE KADAR SÜRE SONRA DOĞUM GERÇEKLEŞİR?NİŞAN GELMESİ NEDİR?

Nişan gelmesi, doğumun ilk belirtilerinden biridir. Rahim ağzında bulunan bebeği dışarıdan gelen bakterilere ve enfeksiyonlara karşı koruyan mukus benzeri yapının dışarı atılmasına nişan gelmesi denir.

Bu mukus yapısı yani nişan denilen yapı rahim ağzında birikmiş vücudun salgıladığı maddelerden oluşur. Doğum zamanı gelince bu mukus yapısı bulunduğu yerden düşer. Doğuma doğru rahim ağzı incelir, esner ve yumuşar bu kasılmalar da mukus tıkacın atılmasına neden olur.

NİŞAN GELMESİ NASIL ANLAŞILIR?

Nişan gelmesi çoğu zaman akıntıyla karıştırılabilir. Nişan sümüksü bir yapıdadır; jöle ya da meni kıvamında olabilir. Akıntı kadar akışkan ve yumuşak bir yapısı yoktur. Daha sümüksü ve kalındır. Bazen berrak ve şeffaf olabileceği gibi pembe, açık pembe ya da kahverengi de olabilir.

NİŞAN GELMESİ NE RENK OLUR?

Doğumdan önce gelen nişan berrak olabileceği gibi genellikle açık pembemsi bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni ise rahim ağzındaki kılcal damarların çatlaması sonucu çok az kanın mukus yapısına karışmasıdır. Nişan rengi her kadında ve her hamilelikte farklı olabilir. Ancak nişan yoğun kanama şeklindeyse mutlaka doktora danışılmalıdır.

NİŞAN HER KADINDA DOĞUMDAN ÖNCE MUTLAKA GELİR Mİ?

Nişan her hamile kadında aynı zamanda gelmeyebilir. Bazı kadınlarda hamileliğin 36. haftasında gelirken, bazılarında gebeliğin son zamanlarında gelebilir. Her kadında bu mukus tıkacı düşer ama her kadın nişanın geldiğini fark edemeyebilir. Tıkaç, hamilelik süresince oluşan akıntıyla beraber gelebilir ve fark edilemeyebilir. Çoğu kadın nişan şeffaf olduğunda bunu akıntıyla karıştırabilir. Bazen parçalar halinde ufak ufak da gelebilir. Bu yüzden de fark edilmeyebilir. Nişan genelde pembemsi olduğunda fark edilir.

NİŞAN GELDİKTEN NE KADAR ZAMAN SONRA DOĞUM OLUR?

Hamileyken nişan gelmesi doğum belirtisidir ama bu doğumun hemen olacağını göstermez. Genelde nişan geldikten sonra aktif doğumun başlaması için ritmik ve düzenli sancı varlığı ve amniyotik kesenin yırtılması yani suyun gelmesi gerekir. Yani nişan gelmesinden ne kadar sonra doğumun başlayacağını söylemek mümkün değildir. Bazen saatler sonra, bazen günler hatta haftalar sonra doğum başlayabilir. Fakat kanlı gelen akıntılara dikkat etmek gerekir. Çünkü bunlar erken doğumun sinyalleri olabilir, kanama olması durumunda mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

NİŞAN GELDİKTEN SONRA NE YAPMALIYIM?

Mukus yani nişan görüldüğü halde hala su gelmesi, açılma veya kasılmalar yoksa biraz daha beklemek gerekir. Nişan doğumdan günler önce de gelebilir. Doktorunuzu hamileliğin her aşamasında bilgilendirmek önemlidir. Doktorunuzu bilgilendirerek beklemede kalabilirsiniz.

Nişanla beraber, sık sık ve düzenli kasılmalar varsa; suyunuzun geldiğinden de şüpheleniyorsanız doktora başvurma ve doğum eylemi için hazırlık yapma zamanı gelmiştir.

NE ZAMAN ACİL DOKTORA GİTMEK GEREKİR?

Kanlı nişan görüldüğünde önlem olarak mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Son haftalarda kanama bazen plasenta ile ilgili problemlerin de habercisi olabilir. Bu yüzden mutlaka kontrol edilmelidir.

ÇATI MUAYENESİNDEN SONRA NİŞAN GELİR Mİ?

Çatı muayenesi sonrası akıntı tarzı kanama veya lekelenmeler görülebilir genelde normaldir. Yani çatı muayenesinden sonra gelen her kanama veya lekelenme, nişan değildir.

Ama çatı muayenesinin ardından rahim açılması olabilir, doğum hızlanabilir bu bakımdan nişan da gelebilme ihtimali vardır.

GEBELİKTE NİŞAN GELMESİ NE KADAR SÜRER?

Bu durum değişkendir. Bazen nişan bir kerede gelirken bazen parça parça da gelebilir. Fakat nişan gelmesi çoğunlukla tek seferlik bir durumdur. Parça parça gelmesi de herhangi bir sorun teşkil etmez.Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz