Reklam Alanı

LOHUSALIKTA İLK HAFTA VE MERAK EDİLENLER1)DOĞUMDAN SONRA KANAMA NE KADAR SÜRER?

Loşi adı verilen bu kanama, içeride kalan kan, mukus, ve dokuların rahminizden atılmasıdır. Lohusalığın ilk 3 ve 10 günü arası yoğun, daha sonra daha hafif düzeyde yaklaşık 40 gün devam eder. Önce yoğun kırmızı, sonra pembe sonlara doğru kahverengi lekelenmeye döner. Genelde ilk 6 haftada biten bu kanamalar bazı kadınlarda 3 ay bile sürebilir.

Doğum sonrası ortalama miktarda kan kaybı normal doğum için 500 ml (yarım litre), sezaryen doğum için 1,000 ml’dir (1 litre). Kanamanızın aşırı olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzu arayın.

2)EMZİRİRKEN KARNIMDA KRAMP GİBİ SANCILAR OLUYOR. NEDEN?

Lohusa sancısı denilen bu sancılar, bebeğin doğumunun ardından rahmin küçülüp eski haline dönmeye çalışmasından kaynaklanır. Bu sancılar rahmin her zamanki yerine ve boyutuna dönmesini sağlar. Emzirme sırasında bu sancıların artmasının sebebi ise emzirirken salgılanan oksitosin hormonudur. Rahim, doğum sorası hala normal hacmine göre çok büyüktür. Zaman zaman özellikle süt verme esnasında kasılarak ağrılara yol açabilir. 

Sancılar 4-7 gün içinde kendiliğinden geçer. Ağrınız fazlaysa doktorunuza danışarak ağrı kesici alabilirsiniz.

3)NORMAL DOĞUM YAPTIM, DİKİŞLERİM ÇOK ACIYOR. MİKROP KAPMIŞ OLABİLİR Mİ?

Normal doğum yapanlarda yırtık veya dikiş olmasa bile ilk günlerde perine bölgesinde ağrı görülebilir. Bebeğiniz o yoldan geçerken gerilmiş, ezilmiş olacaktır. O yüzden ilk zamanlar ağrı görülmesi normaldir.

Ama normal doğum sırasında kesi uygulandıysa, her yeni kapanan yara gibi tamamen iyileşme zaman alır. Bu süre 10-15 gün sürebilir. Eğer hijyene dikkat ettiyseniz enfeksiyon olma riski çok düşüktür. Bu süre içinde dikişlerde ağrı ve yanma, kaşıntı olması normaldir.

Fakat bu duruma ateş, şişme, kötü koku gibi belirtiler eklendiyse doktora başvurun.

Dikişlerde enfeksiyonu ve şişmeyi önlemek için;

 • Vajina bölgesini koruyun, mümkün olduğu kadar yan tarafınıza yatın, uzun süre ayakta durmayın. Otururken altınıza ortası boş bir yastık koyabilirsiniz.
 • Dar giysiler ve dar iç çamaşırları giymeyin. Pamuklu iç çamaşırları tercih edin.
 • Bu süreçte kegel egzersizleri yapmaya devam edin. Kegel egzersizleri kan dolaşımını hızlandırarak iyileşmeyi hızlandırır.
 • Eğer doktorunuz da onay verirse uyuşturucu krem ya da sprey de kullanabilirsiniz.
 • En az 4-6 saat arası kullandığınız pedi değiştirin.
 • Tuvaletten sonra ılık suyla mutlaka yıkayın.

3)DOĞUMDAN SONRA İDRAR YAPMADA ZORLUK YAŞIYORUM. NE YAPMALIYIM?

Doğumdan sonra ilk 24 saat idrara çıkmada zorluk yaşanabilir. İlk 24 saatte bazen sıkışma hissi olmaz, bazen de lohusalar idrara çıkamazlar. İdrar kesesi doğum esnasında aşırı gerileceğinden doğumdan sonra idrar yapamama zorluğu yaşanabilir. Epidural alındıysa mesanenin hassasiyeti azalmış olabilir. Perine bölgesindeki ağrı nedeniyle psikolojik olarak idrara çıkmanız zorlaşabilir. Yırtık ya da epizyotomi varsa dikişler nedeniyle yanma veya ağrı hissi nedeniyle idrara çıkmada problem yaşayabilirsiniz. Doğum sonrası mesane 6-8 saatte bir boşaltılmalıdır.

Bunun için;

 • Bol sıvı alın.
 • Yürüyüş yapın. Doğumdan sonra gezinmek bağırsaklarınızı ve mesanenizi harekete geçirir.
 • Eğer tuvalette idrarın gelmediğini hissediyorsanız, suyu açın. Su sesi idrar yapma hissini uyarabilir.
 • Doğumdan sonra 8 saat geçmesine rağmen hala idrar yapmadıysanız mesanenizi boşaltmak için katater takılabilir.
 • İdrar yapmaya çalışırken genital bölgeye ılık su tutmak rahatlatıcı olabilir. 

4)DOĞUMDAN SONRA İKİ GÜN GEÇTİ HALA TUVALETE ÇIKAMADIM. BAĞIRSAKLARIMI BOŞALTMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Çoğu yeni doğum yapmış özellikle sezaryen doğum yapmış olan kadınlar bağırsaklarını ilk kez boşaltırken problem yaşarlar. Doğumdan sonra bağırsaklarınızın normale dönmesini engelleyen bir çok psikolojik ve fiziksel neden vardır.

Boşaltıma yardımcı olan kaslar doğum sırasında gerilmiş ve zedelenmiş olabilir. Sezaryen doğum yaptıysanız karın kaslarınızı dikişlerinizin acıyacağından korktuğunuz için kasmaktan kaçınıyor olabilirsiniz. Canınızın yanmasından korkma, dikişlerinizin açılacağından endişelenme, odadaki mahremiyetten doğan psikolojik sıkıntılar başarmanızı engelleyebilir. Bağırsak faaliyetlerinin dikişi zorlayacağından korkup tuvalet ihtiyacını gidermemek de kabızlığın geçmesini engelleyebilir. Uzun süren kabızlık ise karın ağrısı sebebi olabilir.

Doğumdan sonra ilk kez bağırsakların boşaltılması çok önemlidir. İlk bağırsak hareketi biraz keyifsiz olabilir ama zaman geçip düzene girdikçe rahatsızlığınız azalacaktır. Bunu başarmak için;

 • Endişeyi bırakın. Dikişlerinizin açılması gibi bir durum söz konusu olmaz, kendinizi rahatlatın.
 • Lifli yiyecekler tüketin. Taze sebze meyve, lifli tahıllı ekmekler, kuru meyveler yiyip bağırsaklarınızı canlandırabilirsiniz.
 • Bol sıvı alın.
 • Bazen sakız çiğnemek de sindirim reflekslerini harekete geçirebilir.
 • Yürüyün. Hastane içinde bol bol gezinin. Yürüyüş sindirimi harekete geçirir.
 • Hala hastanedeyseniz dışkı yumuşatıcı ilaçlardan verilmesini isteyin.
 • Bu süreci ağrısız atlatabilmek için tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin. Bir yastığı karnınıza hafifçe dayayın ve dikişlerinizde gerginlik oluşmasını önleyin.

5)DOĞUMDAN SONRA GECELERİ ÇOK TERLİYORUM. NORMAL Mİ?

Gebelik esnasında depolanan sıvının, ödemlerin atılması ve hormonal değişiklikler sonucu özellikle emzirme esnası ve geceleri yoğun terleme ilk hafta olağandır. Sıvı alımına dikkat etmek gerekir. Bazı kadınlar haftalar boyunca su içinde uyanabilir. Terleme bu zamanda normaldir, kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymaya özen göstermelisiniz.

6)DOĞUM SONRASI İLK BANYO NE ZAMAN OLMALIDIR?

Normal doğum sonrası lohusa hemen ayakta mümkünse her gün ılık duş almalıdır. Sezeryan ile doğumlarda yara yerine şeffaf su geçirmez bant yapıştırılarak taburcu edilir. Lohusa eve gittiği gün ayakta duş şeklinde banyo yapabilir.

7)DOĞUMDAN SONRKİ İLK HAFTA DİKİŞLERİN BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Normal doğumdan sonra yapılan dikişlerin neden olduğu hassasiyeti gidermek için taburcu olurken önerilen lokal anestezik kremlerin kullanılması, ılık oturma banyoları yapılması ve yumuşak yastıklar kullanılması tavsiye edilir. Her kesikte olduğu gibi epizyotominin de iyileşmesi bir iki hafta sürer. Vücut dikişleri emecektir fakat doğumdan bir hafta sonrasına dek hala acıya duyarlı veya hassas olabilirsiniz.

 • Epizyotomi kesiğinin enfeksiyon kapmasını önlemek için pedinizi sık sık, en az her dört ila altı saatte bir olacak şekilde değiştirin.
 • İdrar veya dışkıdan sonra bu bölgeye ılık su dökerek ve gazlı bezle nazikçe kurulayarak temizleyin.
 • Her zaman önden arkaya doğru silmeyi de unutmayın.
 • Sıcak bir banyoda oturun (''küvet'') veya kesiğin iyileşmesini hızlandırmak için sıcak kompres kullanın.
 • Kegel egzersizleri de iyileşmeyi hızlandırır.

Sezaryen yöntemi ile doğum yapan kadınların ise bikini bölgesine uygulanan yaklaşık dikişlerin yarattığı ağrıyı azaltması için emzirmeye uyumlu ve parasetamol etken maddeli ağrı kesiciler kullanması önerilmektedir. Sezaryen sonrası karındaki kesik bölgesinin iyileşmesi dört-altı hafta arasında olmak üzere normal doğumdan daha uzun sürebilir.

Sezaryen ile doğum sonrası dikiş üzerine konulan bandaj 2 gün sonra çıkarılır, çıkarıldıktan sonra tekrar kapatılması veya pansuman yapılması gerekmez.

Sezaryen operasyondan sonraki günlerde hafif ağrı ve yanma normal kabul edilir. Ağrı özellikle dikişin uç bölümlerinde daha fazla hissedilir. 

 • Yara yerinin kuru ve düz görünmesi gerekir.
 • 6 hafta içinde sezaryen doğum sonrası hassasiyetin kaybolması beklenir. 
 • Sezaryen kesisi bakımı için yapmanız gereken tek şey, en azından ilk altı hafta (40’ınız çıkana kadar) bölgeyi temiz ve kuru tuttuğunuzdan emin olmak olacaktır.
 • Karına darbe almaktan kaçınmalı, ani refleksler yapmamalısınız. Ağır kaldırmayın.

Yaranın çevresinde kızarıklık ya da şişlikler görülmesi, yaradan akıntı ya da kanama olması gibi durumlar görürseniz mutlaka doktorunuzu arayın.

8)DOĞUMDAN SONRA GÖĞÜSLERİM ÇOK ŞİŞ VE AĞRIYOR. NE YAPACAĞIM?

İlk sütün gelişiyle beraber göğüsleriniz dolar, şişer ve taş gibi sertleşir. İlk 1 hafta bunu yaşamanız normaldir. Bebeğiniz de hala tam bir emzirme düzeni oluşmadıysa, ve emmede zorluk yaşıyorsa bu şişlik de artacaktır. Buna birde ilk hafta göğüs uçlarının acıması da eklenirse emzirmek eziyetli bir durum haline gelebilir.

Merak etmeyin bu durum uzun sürmez. Emzirme bir arz talep meselesidir. Bir süre sonra vücudunuz bebeğinizin emeceği kadar süt üretecektir. Ama ilk hafta süt kanallarının tıkanmasına izin vermemelisiniz.

Bebeğin emmesinin ardından memede halen sertlikler ve hassasiyet varsa, memenin pompa ya da elle mutlaka boşaltılarak sütün ileride kullanmak üzere süt poşetlerine alınması, ılık havlu ya da ılık duş ile memeye masaj yapılması gerekmektedir. Memedeki fazla süt birikir ve boşaltılmazsa memede mastit denilen enfeksiyon oluşabilir.

Bu durum 1 hafta 10 gün içinde normale dönecektir.

9)DOĞUM YAPALI 2 GÜN OLDU AMA BEN BEBEĞİMLE BAĞ KURAMADIM. NORMAL Mİ?

Evet. Hem de oldukça. Doğumdan önce kurduğunuz hayallerle doğumdan sonra karşılaştıklarınızın alakası olmayabilir. Uzun bir doğumun ardından meydana gelen yorgunluk, durmadan ağlayan bir bebek, emzirme sürecinde yaşanan sıkıntılar, uykusuzluk sizin bebeğinizle bağ kurmanızı engelleyebilir.

Bu durum sonsuza kadar sürmez merak etmeyin. Normaldir. Bazı anneler bebekleriyle hemen bağ kurarken çoğu anne bunun için daha çok zamana ihtiyaç duyarlar. Bunun için kendinize zaman tanıyın. Bol bol tensel temas kurun. Emzirin. Bebeğinizle ne kadar yüz yüze yanak yanağa zaman geçirirseniz bağ da kuvvetlenecektir.

Bu süreç kısa zamanda sona erecek çok kısa bir zamanda siz de bebeğinize aşkla bağlı tam bir anne gibi hissedeceksiniz.

10)DOĞUM YAPALI 1 HAFTA OLDU KARNIM HAMİLE GİBİ ŞİŞ. GEÇECEK Mİ?

İster normal ister sezaryenle doğum yapılmış olsun birçok anne, bebek çıkar çıkmaz karınlarının eski haline döneceğini düşünüyor ve bu gerçekleşmeyince hayal kırıklığına uğruyor. Oysa 9 ay boyunca yavaş yavaş gerilen karın kaslarının toparlanması vakit alıyor.

Bebeğinizin doğduğu andan itibaren, hormonal değişiklikler rahminizin kasılmasına sebep olur, bu kasılmalar sürdükçe rahminiz daralır ve eski haline döner. Bu süreç 6-8 hafta sürer, ve eski haline döner.

11) DOĞUM SONRASI NE ZAMAN İLK ADETİMİ GÖRÜRÜM?

Doğumdan sonra ilk adet kanamasının ne zaman olacağı kişiye göre değişir. Emzirmeyen kadınlarda, yaklaşık altı ila on hafta arasında adet kanaması tekrar başlar. Emziren kadınlarda genellikle emzirmeyi azalttıktan ve emzirme saatleri arasındaki zaman aralığı uzadıktan sonra adet kanaması görülür. Adet görmek bir yıla uzayabilir.

12)DOĞUMDAN SONRA İLK HAFTADA HANGİ DURUMLARDA DOKTORU ARAMALIYIM?

 • Bir günden daha fazla süren 37,8° derece ateş
 • Doğum sonrası dördüncü günde parlak kırmızı renkte ve yoğun akıntı (lokiya) veya çok büyük kan pıhtıları
 • Kötü kokulu kanama
 • Doğumdan sonraki bir kaç gün içinde alt karın boşluğunda sancı
 • Epizyotomi veya Sezaryen kesiği bölgesinde enfeksiyon izleri (kızarıklık, ateş, şişme ve irin akması)
 • Göğüslerde geçmeyen şişlik, sertlik bundan kaynaklı ateş

Gibi durumlarda mutlaka doktorunuzu arayın.

BAKINIZ: GÖĞÜS UCU YARASINA NE EN İYİ GELİR ÇÖZÜMLER İÇİN TIKLAYIN.

BAKINIZ: YENİDOĞAN BEBEKLERDE EMZİRME NASIL OLMALIDIR? TIKLAYIN

BAKINIZ: YENİDOĞAN BEBEK BAKIMI NASIL OLMALIDIR? TIKLAYIN

BAKINIZ: YENİDOĞAN HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY BURADA! TIKLAYINBu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz