Reklam Alanı

DOĞUMU HIZLANDIRAN YÖNTEMLER NELERDİR? DOĞUMU BAŞLATMAK İÇİN NELER YAPMALIYIM?Doğum için belirlenmiş tarih geride kaldıysa ama hala doğum başlamadıysa sabırsız, tükenmiş hissedebilirsiniz. Peki, başlamayan doğum sancılarını kendiniz başlatabilir misiniz? Bunların çoğu kanıtlanmamış olsa da denemek isteyebilirsiniz.

İşte doğumu hızlandıran; doğum sancılarını başlattığına inanılan yöntemler:

1)Yürümek

Yürüyüşe çıkın. Eğer kasılmalar başladığı halde doğum başlamamışsa yürümek doğumun başlamasını hızlandıracaktır. Yürümeniz sayesinde bebeğin çatıya inmesinin kolaylaştığı düşünülmektedir. Merdiven çıkmak da hem bebeğin doğru pozisyonu almasına hem de kasılmaların başlamasına yardımcı olabilir.

2) Oksitosin tetikleyiciler

Oksitosin hormonu, rahim kasılmalarının gerçekleşmesini sağlayan hormondur. Sarılmak, öpüşmek, masaj yaptırmak gibi temaslar oksitosin hormonunu tetikler. Özellikle meme ucunun uyarılması, doğal oksitosin hormonunun salınmasına yardımcı olabilir. Fakat bu konuda dikkatli olmalısınız; göğüs uçlarını uyarmak aşırı rahim kasılmasına sebep olabilir. Doktorunuz önermediği takdirde denemeyin.

3)Sıcak su

Ilık suyun içinde olmak kasları yumuşatırken oksitosin üretimini de destekler. Küveti suyla doldurup aromalı banyo yağlarından istediğiniz birini suya karıştırın.  Küvet veya doğum havuzu gibi bir imkânınız yoksa bile, duşta sıcak suyun altında bir süre durmak işinize yarayacaktır. Kaygan ortamlarda mutlaka dikkat edin.

4)Doğumu tetikleyebilecek yiyecekler

Bazı gıdalar, doğumun gidişatını rahatlatmak için etkili olabiliyor. Hurma ve ananas yemek, rahim kasılmalarını düzene sokmaya yardımcı olabilir. Erik suyu gibi bağırsak çalıştırıcıların da doğumu hızlandırdığı düşünülmektedir.

Ahududu yaprağı çayının da doğumu başlattığı öne sürülse de hamilelikte bitki çayı güvenilirliği konusunda doktorunuza danışın.

5)Cinsel ilişki

Bazı araştırmalarda meninin prostoglandin hormonu içerdiği için sancıları tetikleyebildiği görülmüştür. Orgazm da, oksitosin salgılanmasını sağladığından rahim ağzının açılma kıvamına gelmesini sağlar. 

6)Pilates topu kullanmak

Pilates topunun üzerinde vakit geçirmek, topa oturup minik minik zıplamak, kalçanızla daireler çizmek de doğum sancılarının başlamasına yardımcı olabilir.

7)Akupunktur

Rahim ağzının açılma kıvamına gelmesini kolaylaştıracak birkaç baskı noktası bulunur. Bunlardan biri ayak bileğinde bir diğeri ise el baş parmağı ile işaret parmağı arasındadır.  Akupunktur, akupressure gibi teknikler vücudun doğru noktalarını hedef alarak sizi doğuma hazırlamaya yardımcı olabilirler. 

8)Masaj

Karnınıza ve sırtınıza yapılan masaj da oksitosin hormonunun uyarılmasını sağlayarak doğumun başlamasına yardımcı olabilir. Eşinizden masaj için yardım alabilirsiniz.

9)Hayalinde canlandırmak

Kolay bir şekilde doğum yaptığını, bebeğinizi kucağınıza aldığınızı, onu emzirdiğinizi yoğun bir şekilde hayal etmek hormonlarınızı uyararak oksitosin salınmasına yardımcı olabilir.

 

DİKKAT: Bu yöntemler her zaman, her kadında işe yaramayabilir.

  • Vücudunuzda doğuma dair belirtiler varsa, doğal yöntemler daha iyi sonuç verir.
  • Hamileliğinizin 39-40 haftasından önce bu yöntemleri uygulamaya başlamamalısınız.
  • Doğal yöntemlerin de riskleri olabilir, uygulamadan önce doktorunuza danışın.

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz