Reklam Alanı

DOĞUM SONRASI NE ZAMAN ADET OLUNUR? DOĞUM SONRASI MERAK EDİLENLERDOĞUM SONRASI İLK ADET NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

Doğum sonrasında düzenli adet kanamaları, gebeliğin etkisi ile oluşan hormonal değişikliklerin normale dönmesi ile başlayacak yumurtlamaya bağlıdır. Emzirmenin tekrar normal adet düzenine dönmeye etkisi çoktur. Emzirmeyen anneler 1 ay sonra bile adet kanaması görebileceği gibi emziren anneler prolaktinin vücut hormonlarını baskılaması nedeniyle hemen adet göremezler. Genel olarak emziren anneler de dahil doğumdan sonra 8-16 hafta içinde ilk adet kanaması görülmektedir. Fakat bazı kadınlar emzirdikleri süre boyunca da adet görmeyebilirler. Genel olarak kadınlar doğumdan 6 hafta sonra adet görmeye başlayabilir. Fakat bazı kadınlar 1 yıl adet görmeyebilir.

DOĞUM SONRASI ADET DÜZENİM DEĞİŞİR Mİ?

Doğum sonrası çoğu kadın 8-16 hafta arası ilk adetlerini görür ve hamilelikten önceki eski düzenlerine dönerler. Genelde regl düzenlerinde bir değişim yaşamazlar. Fakat bazı kadınlarda doğumdan sonra adet dönemlerinde uzama ya da kısalma görülebilir, kanamanın yoğunluğu azalıp artabilir. Doğumu takip eden ilk aylarda, adet kanamaları düzensiz olabilir. Ancak, genellikle zamanla normale dönmektedir.

DOĞUMDAN SONRA ADET DÜZENSİZLİĞİ NEDEN OLUR?

Doğumdan sonra adet düzenini etkileyen en önemli unsur emzirmedir. Özellikle, doğumdan sonraki ilk aylarda adet düzensizliği çok sık yaşanan bir durumdur. Çünkü emzirme sebebiyle salgılanan prolaktin hormonu yumurtlamayı geciktirir ve regl düzeni bozulabilir.

Emzrimeyen bir annede dahi doğum sonrası vücudun toparlanması zaman alacağı için adet döngüsünün de normale dönmesi de zaman alacaktır.

Yani doğum yapmış annelerin ilk yıl içerisinde adet düzensizliği ve adet gecikmesi yaşaması normaldir daha uzun süren düzensizliklerde bir doktora danışılması gerekir.

DOĞUMDAN SONRA ADET OLMAMAK KİLO YAPAR MI?

Doğum sonrası adet görmemek kilo yapmaz. Doğum sonrası beslenme düzensizliği ve hareketsizlik kilo yapar. Adet görülmediği için bir miktar ödem olabilir, o da adet kanamasıyla atılır.

LOHUSALIK KANAMASI NE KADAR SÜRER?

Lohusalık kanaması yani loşi genelde 30-40 gün arası sürmektedir. Loşi kanaması ilk hafta koyu renk ve yoğundur. Daha sonra azalmaya başlar. Adet kanamasının rengi gün geçtikçe açıktan koyuya giderken; lohusalık kanaması çok koyu renk başlayarak rengi açılır.

EMZİRME DÖNEMİNDE HİÇ ADET GÖRÜLMEZ Mİ?

Emziren bir kadın aylarca adet olmayabilir. Bazen emzirdiği sürece bile adet görmeyen kadınlar vardır. Fakat genel olarak emziren kadınlar bir yıl içinde adet görürler.

DOĞUMDAN SONRA ADET GÖRMEDEN HAMİLE KALINIR MI?

Doğumdan sonra yumurtlama siz adet görmeden gerçekleşebilir.  Kadın ilk yumurtlaması olduğu ay hamile kalırsa adet kanaması görmemeye devam edecektir. Bu şekilde hala adet görmediğini sanıp hamileliğini fark etmeyen birçok kadın vardır. Daha önceki aylarda adet görülmediğinden yumurtlama zamanının ne zaman olacağı bilinmediği için doğumdan sonra adet görülmese bile hamile kalma olasılığı her zaman vardır. Bu yüzden doğumdan 4-6 hafta sonra doğum kontrolü için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

NORMAL DOĞUM YAPANLAR DAHA ÇABUK MU ADET OLURLAR?

Hayır. Doğum şeklinin doğumdan sonra ilk adet kanamasının zamanıyla ilgisi bulunmamaktadır.

DOĞUMDAN SONRA İLK GÖRÜLEN ADET KAÇ GÜN SÜRER?

Vücut doğumdan sonra tekrar toparlanmaya çalıştığı için doğumdan sonra görülen ilk adet kanaması kısa süreli ve pıhtılı olabilir. Doğum sonrası ilk adet genelde 3-5 gün sürebilir. Bazı kadınlarda daha da kısa süreli olabilir. Bir gün azalıp diğer gün artabilir. Daha sancılı olabilir.

DOĞUMDAN SONRA ADET OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Adet söktürücü ilaçlar emzirirken süte geçeceğinden dolayı kullanılmamalıdır. Doktor önerisi olmadan hiçbir hormon ilacı emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Bazı hormon bozukluklarından kaynaklı adet gecikmelerinde doktor reçetesiyle bu tarz ilaçlar kullanılabilmektedir.

EMZİRİRKEN HAMİLE KALINIR MI?

Evet. Halk arasında ‘’süt korur’’ gibi bir yaygın inanış olsa da; yukarıda bahsedildiği gibi adet olunmadığı sürede yumurtlamanın ne zaman olacağı bilinmediğinden dolayı hamile kalınma olasılığı her zaman vardır. Eğer hamile kalmayı planlamıyorsanız mutlaka bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.

DOĞUMDAN SONRA ADET OLMAK ANNE SÜTÜNÜ AZALTIR MI?

Kadınlar adet olsalar dahi çocuklarını aylarca emzirmeye devam edebilirler. Fakat bazı araştırmalarda kadınlarda adet dönemlerinde anne sütünün tadının değiştiği ve bebeğin emmeye daha az istekli olması sebebiyle kadınların sütlerinin azaldığını zannetmesinden bahsedilmiştir. Ayrıca bu dönemlerde annenin ağrısının olması vb. gibi durumlardan dolayı emzirmeye daha az istekli olabilir.

DOĞUMDAN SONRA HALA ADET OLMADIM NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALIYIM?

Genel olarak tüm kadınlar 1 yıl içinde adet olurlar, bu süre bazı zamanlarda 18 aya kadar uzayabilmektedir. Yine de doğumdan sonra 1 yıl geçmesine rağmen adet olunmadıysa, emzirme bırakıldıktan 2-3 ay geçmesine rağmen adet olunmadıysa doktora danışılması gerekir.

 

 

 

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz

1


1

>
1 21.06.2023 17:21:09 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl