product

KOLİK BEBEK NASIL UYUTULUR? KOLİK BEBEK BELİRTİLERİ

İnfantil kolik; ilk 4 aylık dönemdeki bebeklerde görülen ve bazen 6. aya kadar sürebilen, genellikle akşamları olan sebebi olmaksızın durdurulamayan ağlamanın görüldüğü bir durumdur.


product

BEBEKLERDE SÜT ALERJİSİ NEDİR, NASIL ANLAŞILIR?

Bebeklik döneminde en sık rastlanan gıda alerjisi, “süt alerjisi” yani “inek sütü alerjisi”dir. Süt alerjisi bebeğin, inek sütü içerisinde bulunan proteinlere karşı geliştirdiği reaksiyondur.


product

BEBEKLERDE REFLÜ NEDİR?

Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır.


product

BEBEKLERDE GAZ SANCISI NASIL GEÇER?

Neredeyse bütün bebekler zaman zaman gaz sıkıntısı yaşarlar. Gaz sancısı hem bebeğe hem de ebeveynlere ciddi sıkıntılar yaşatmaktır.


product

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Bebeklerde, diş etinin iç kısmında gelişimini tamamlayan süt dişlerinin ağıza ulaşmasına diş çıkarma denir. Süt dişleri doğum sırasında bebeğin çenesinde yer almaktadır zamanı gelince yüzeye çıkmaya başlarlar.


product

OTİZM NEDİR? BEBEKLERDE OTİZM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Otizm, gelişimsel bir bozukluktur. Yani bir çocukta beklenilen gelişmelerin görülmemesidir. Otizmli çocukların dış görünüşleri diğer çocuklardan farklı değildir.


product

BEBEKLERDE EGZAMA (ATOPİK DERMATİT) NEDİR?

Egzama yani atopik dermatit; genellikle erken çocukluk döneminde başlayan yaygın bir alerjik cilt hastalığıdır.


product

BEBEKLERDE EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

El ayak ağız hastalığı genelde 5 yaş altı çocukları etkileyen viral bir hastalıktır. El, ayak ve ağız hastalığına enterovirus cinsi virüsler neden olur.


product

BEBEKLERDE GRİP VE BEBEKLERDE SOĞUK ALGINLIĞI FARKI NEDİR?

Grip ve nezle birbirinden farklı hastalıklardır. Halk arasında ve hatta sağlık personeli arasında da yanlış olarak birbirlerinin yerine kullanılırlar.


product

BEBEKLERDE KORONAVİRÜS TEHLİKELİ MİDİR?

Doğum yapacak olan veya yeni doğum yapmış olan annelerin en çok merak ettiği konu, koronavirüsün yenidoğanlarda görülmesi durumudur.


product

BEBEKLERDE İSHAL NEDEN OLUR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Akut ishal çoğunlukla 0-5 yaş grubundaki çocuklarda rastlanan en sık enfeksiyon hastalığıdır. Bebeklerde sindirim sistemi çok hassas olduğu için, ishal durumuna çok fazla rastlanmaktadır.


product

BEBEKLERDE ANTİBİYOTİK KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?

Bakterilerin çoğalmasını engelleyen ya da bakterileri öldüren biyolojik kaynaklı ya da sentetik olarak elde edilen maddelere antibiyotik denir.


product

BEBEKLERDE PİŞİK NEDİR, PİŞİK NASIL GEÇER?

Pişik bez kullanan küçük bebeklerde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bebek cildinin hassasiyeti, sürekli ıslak kalan bez ve hava almayan deri pişiğe neden olur.


product

BEBEKLERDE MENENJİT NEDİR? MENENJİT AŞISI VE TEDAVİSİ

Menenjit; beyin ve omuriliğini çevreleyen zarların iltihaplanması olarak tanımlanan bir hastalıktır. Sonuçları ölüme kadar varabilen ciddi bir hastalık olan menenjit; genelde 5 yaş altı çocuklarda görülmektedir.


product

BEBEKLERDE BESİN ALERJİSİ NASIL ANLAŞILIR?

Besin alerjisi, bir yiyeceği yedikten hemen sonra vücudun bağışıklık sistemi tarafından reaksiyon vermesidir.


product

BEBEKLER NE ZAMAN YÜRÜR? BEBEKLERE YÜRÜME NASIL ÖĞRETİLİR?

Bebeklerin gelişim aşamalarının her biri ayrı ayrı heyecan konudur. Bu sebeple, “Bebekler ne zaman yürümeye başlar?” ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan biridir.


product

BEBEKLERDE DUDAK DAMAK YARIĞI NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

Anne karnında daha ilk haftalarda, dudak ve damak şekillenmeye başlar. En başta damak ve dudakların sağ ve sol kenarları oluşur daha sonra iki kenar birleşerek tam dudak ve damak yapısını oluşturur.


product

TURNER SENDROMU NEDİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Turner Sendromu kadınlarda görülen bir sendromdur. 2 adet olması gereken x kromozomunun bir kısmının eksik ya da birinin hiç olmaması durumunda ortaya çıkar.